Точна і швидка діагностика допомагає подолати рак
26.01.2023
Добірка досліджень, які можна безоплатно зробити в CSD LAB
Через війну онкологічна служба стикнулася з великими складнощами. А пацієнти з діагнозом рак зараз часто залишаються без можливості отримати потрібну діагностику та дієве лікування. Міжнародна медична та фармацевтична спільнота і благодійні фонди продовжують підтримувати українців. Так з’являються нові можливості для тих, кому потрібна якісна і вчасна патоморфологічна й молекулярна діагностика.
У партнерському матеріалі із CSD LAB генеральний директор і співвласник медичної лабораторії CSD LAB Олександр Дудін розповідає про підтримку міжнародних партнерів і можливості точної діагностики для онкопацієнтів.
Як зараз працює CSD LAB
З початком війни CSD LAB продовжувала працювати й забезпечувати сучасні дослідження для пацієнтів з найскладнішими захворюваннями: раком легень, молочної залози тощо. Саме від їх результатів залежить визначення правильного діагнозу та підбір терапії. До речі, зараз CSD LAB є однією з найбільших патоморфологічних лабораторій Східної Європи.
За підтримки партнерів медична лабораторія протягом минулого року реалізувала шість благодійних програм для підтримки онкохворих.
«Оскільки ми починали працювати 12 років тому саме як патоморфологічна лабораторія, допомога онкохворим – це один із ключових напрямів роботи нашої компанії. І наше завдання – зробити цю діагностику доступною кожному, хто її потребує»
CSD LAB давно співпрацює з провідними міжнародними партнерами: лабораторіями, медичними та університетськими клініками, профільними асоціаціями. Усе це не лише для навчання команди CSD LAB і проведення наукових досліджень, а й щоб впровадити найкращі міжнародні практики та підвищити рівень експертності українських лікарів.
«Ми звернулися за підтримкою до міжнародної медичної спільноти та фондів, аби в цей нелегкий для нашої країни час допомогти всім, хто веде боротьбу не лише з окупантами, а й з раком, – додає Олександр Дудін. – Ми запропонували низці фондів і компаній проєкт щодо фінансування лабораторних досліджень для онкопацієнтів».
У межах проєкту ця пропозиція покривала виключно собівартість досліджень, зокрема реагентні матеріали, без додаткових операційних витрат і прибутку. І це дало змогу залучити фінансування на майже у два рази більше досліджень.
Першим таку пропозицію прийняв Міжнародний союз по боротьбі з раком (UICC). Він разом з Голландським онкологічним товариством (KWF) створив Фонд солідарності для України. До нього увійшли Данське онкологічне товариство, Швейцарська ліга проти раку, Норвезьке товариство онкологічних захворювань, Товариство онкологічних захворювань в Фінляндії, Європейське товариство гінекологічної онкології (ESGO) та багато інших організацій з усього світу. Разом вони роблять значні пожертвування до Фонду солідарності UICC.
«Перший проєкт ми впровадили ще влітку 2022 року. Потім аналогічні гранти ми отримали від інших компаній, – розповідає генеральний директор CSD LAB. – Відтак, за останні пів року ми змогли провести більш ніж 700 важливих та дорогих досліджень для онкохворих українців безоплатно».
Благодійні програми CSD LAB для боротьби з раком
Безоплатні дослідження для пацієнток з раком молочної залози
Кожна восьма жінка в Україні має ризик захворіти на рак молочної залози, а повномасштабна війна зробила діагностику й лікування важкодоступними. При раку молочної залози лікар-онколог має вибрати найефективнішу тактику лікування.
Одним з найважливіших досліджень, які мають вирішальне значення в цьому випадку, є патоморфологічне дослідження зразків тканини молочної залози з подальшим проведенням імуногістохімічних досліджень і NGS-тестування на мутації BRCA1/2 в пацієнток з раком грудної залози.
Так, 80 пацієнток з раком грудей безоплатно пройшли NGS-тестування на мутації генів BRCA1/2 в межах спільного проєкту із ГО «Афіна. Жінки проти раку».
«Водночас досі тривають два проєкти щодо безоплатного проведення трепан-біопсії молочної залози з подальшим імуногістохімічним тестуванням ER, PR, HER-2 та Ki-67, а також PD-L1-тестування для пацієнток із тричі негативним раком молочної залози», – каже Олександр Дудін.
Наразі CSD LAB вже провела 250 таких досліджень безоплатно.
Безоплатне тестування для пацієнтів з раком простати та яєчників
CSD LAB працює над тим, щоб в Україні з’явилась персоналізована онкологія. Персоналізувати лікування пацієнтів, хворих на рак, допомагає генетичне тестування. При цьому оптимальним методом сьогодні визнають NGS. Але висока вартість NGS-досліджень обмежує доступ до цих послуг, особливо під час війни.
Завдяки підтримці міжнародних партнерів, наразі пацієнти з раком простати та раком яєчників мають можливість безоплатно пройти в CSD LAB HRR-тестування на пухлинному матеріалі. Це мультигенне дослідження, яке виконується методом NGS. Воно дає змогу оцінити повний спектр спадкових і соматичних порушень у генах, щоб визначити чутливість пухлини до певних препаратів і підібрати найдієвіше лікування.
Безоплатне тестування для пацієнтів з колоректальним раком
Колоректальний рак посідає одне з перших місць серед онкологічних захворювань в Україні. Дієве лікування вибирають на основі результатів патогістологічного дослідження та молекулярного тестування.
Одним з лідерів у сфері молекулярно-генетичних досліджень в Україні вже понад 10 років залишається медична лабораторія CSD LAB. Відділ молекулярної патології та генетики проводить ПЛР-тестування генетичних порушень. Це дозволяє визначити чутливість або резистентність до певних видів терапії, схильність до спадкових захворювань і розвиток токсичності при деяких видах терапії.
Спільний проєкт CSD LAB та Фонду солідарності UICC дозволяє пацієнтам з колоректальним раком безкоштовно пройти KRAS-, NRAS-, BRAF-тестування та оцінювання статусу MMR.
Безоплатні дослідження для пацієнтів з раком легень
Понад 80% всіх випадків раку легень відносять до недрібноклітинного раку: аденокарцинома, плоскоклітинний рак тощо. І основою для визначення їх ефективного лікування є точна діагностика. Зокрема, дослідження експресії біомаркера PD-L1 при недрібноклітинному раку легень на гістологічному матеріалі, яке допомагає визначити можливу користь від імунотерапії, та NGS-тестування для пацієнтів з недрібноклітинним раком легень, що визначить мішені для таргетної терапії.
«Ми також розуміємо важливість донесення інформації про доступність, доцільність і користь таких досліджень для лікарів і пацієнтів, – додає Олександр Дудін. – Тому співпрацюємо й комунікуємо як з лікарською спільнотою та онкологічними медичними центрами, так і з пацієнтськими і громадськими організаціями».
Зокрема, останні два проєкти CSD LAB реалізує в межах спільної програми з ГО «Афіна. Жінки проти раку».
Останні новини