Випадок місяця: запальний фіброїдний поліп
27.01.2023
При патоморфологічному дослідженні мезенхімальних утворень шлунково-кишкового тракту важливо коректно класифікувати їх, адже різні нозологічні одиниці потребують різної тактики лікування та спостереження.
Одне з мезенхімальних утворень, що становить менше 1% всіх поліпів шлунка та часто залишається “поза кадром”– запальний фіброїдний поліп, про який розповідає лікар-патологоанатом CSD LAB - Ліна Попельнюк.
Запальний фіброїдний поліп є неоплазією, адже пов'язаний з мутацією гена PDGFRA. Дану нозологічну одиницю іноді можна сплутати з реактивними поліпами, зокрема з гіперпластичним поліпом шлунка, або ж з іншими мезенхімальними утвореннями гастроінтестинального тракту, тому знання гістологічних особливостей даного новоутворення необхідне кожному лікарю-патоморфологу.
У представленому випадку до лабораторії надійшов матеріал ексцизійної біопсії утворення шлунка чоловіка 60 років з клінічним діагнозом ”гіперпластичний поліп антрального відділу шлунка”. В гістологічних препаратах представлене гіпоклітинне утворення без чітких меж, що локалізоване в слизовій оболонці та підслизовій основі антрального відділу шлунка. Покривно-ямковий епітелій без ознак гіперплазії чи реактивної атипії, що є однією з основних відмінностей при диференційній діагностиці з реактивними поліпами.
Утворення складається з хаотично розташованих фібробластоподібних витягнутих та зірчастих клітин, з базофільними ядрами, з дисперсним хроматином, дрібними ядерцями, без ознак цитологічної атипії та мітотичної активності. Характерна ознака – багатий еозинофілами запальний інфільтрат. Без належного клінічного контексту, при інцизійній поверхневій біопсії, виражена еозинофільна інфільтрація може бути сприйнята за прояви еозинофільного гастриту. Тому при направленні матеріалу на дослідження важливо завжди вказувати клінічні дані та вид оперативного втручання.
Типовою знахідкою є дрібні та середнього розміру кровоносні судини, деякі з яких мають концентричний фіброз (у вигляді кілець цибулі - onion skinning).
Незважаючи на те, що дані утворення є доброякісними, вони можуть рецидивувати після видалення.
Останні новини