Бесплатно со всех номеров

Поиск
Меню

Кандидоз: причини і симптоми, діагностика та лікування

Кандидоз: причини і симптоми, діагностика та лікування
6 декабря 2024

У складі нормальної мікрофлори людського організму присутня невелика кількість мікроскопічних грибів. Але під дією низки факторів їхня чисельність може досягати значних масштабів і переростати в кандидоз, що негативно впливає на самопочуття та якість життя.

Що таке кандидоз?

Кандидоз – це інфекційне захворювання, яке розвивається через активне розмноження дріжджоподібних грибів роду Candida. Прямою причиною хвороби є дисбаланс мікрофлори організму. З кандидозом знайомі не лише багато жінок, а й чоловіки та діти.

Інфекція може бути зовнішньою та локальною, а за відсутності лікування проникає у внутрішні органи, мозок, кістки, суглоби та кров. Тотальне ураження організму небезпечне для життя.

Де можна підхопити кандидоз?

Заразитися грибком можна буквально, не виходячи з дому. Це може статися під час статевого акту, а також орально-генітальних контактів. З молочницею стикаються багато жінок після пологів.

Поширене інфікування побутовим шляхом. Потенційно патогенні гриби тривалий час можуть залишатися життєздатними, перебуваючи в повітрі, а також на таких предметах, як:

  • зубна щітка;
  • рушник;
  • постільна білизна;
  • сирі, погано вимиті овочі та фрукти.

Хвороба починає розвиватися, коли імунна система не справляється з пригніченням росту грибів. Ризик виникнення проблеми підвищений, якщо у людини вроджений або набутий імунодефіцит, метаболічні й ендокринні захворювання, гормональний збій, хронічні патології органів травлення.

Небезпека, що походить від грибів роду Candida, загрожує людям, залежним від алкоголю, сигарет і наркотичних засобів. Також дріжджові гриби можуть активізуватися за тривалого лікування антибіотиками та прийому гормональних препаратів.

Що болить при кандидозі?

Хвороба супроводжується болем і іншими неприємними симптомами залежно від локалізації інфекції:

  • Статеві органи. При вагінальному кандидозі з піхви виділяється речовина, візуально схожа на сир, через що це явище в народі називають молочницею. Для неї характерні свербіж у зоні піхви, почервоніння і набряк цієї ділянки. При сечовипусканні може виникати дискомфорт і печіння. У чоловіків генітальний кандидоз часто вражає внутрішню частину крайньої плоті та голівку статевого члена. Спостерігаються набряк, свербіж, печіння, а під час сечовипускання і статевого акту з’являються неприємні відчуття.
  • Шкіра та придатки. Дерматологічна проблема проявляється червоними плямами з маленькими горбками, які хочеться почухати. Захворювання розвивається в шкірних складках: між пальцями, під пахвами, під грудьми. У немовлят може проявлятися пелюшковий кандидоз – у місцях контакту шкіри з підгузком або пелюшкою. При кандидозі придатків шкіри нігті стають тоншими, жовтіють, відшаровуються від епідермісу. Якщо грибок активізувався на волосистій частині голови, з’являється червоний або фіолетовий висип, білі лусочки та лупа, білі гнійники.
  • Ротова порожнина. На язиці, яснах і в горлі з’являються білі або жовті плями, виразки. При жуванні їжі й ковтанні може бути боляче.

Без лікування хвороба може поширитися на внутрішні органи, мозок, кров.

Діагностика кандидозу

Для виявлення збудника хвороби виконується аналіз на кандидоз, який може проводитися різними способами:
Мікроскопічне дослідження мазка допомагає виявити клітини та вегетативне тіло гриба. Часто призначається при підозрі на урогенітальну різновидність інфекції. Також мікроскопія проводиться для перевірки зразків волосся, шкіри та нігтів на наявність міцелію грибів.

  • Культуральний метод визначає чутливість грибів роду Candida до протигрибкових засобів.
  • Посів на гриби. Дає можливість виявити патогенну мікрофлору в сечі, біоматеріалах зі шкіри, слизових оболонок.
  • ПЛР. За допомогою методу виявляються компоненти ДНК грибів роду Candida й визначається конкретний вид.
  • Тест на антитіла до грибів Candida – застосовується при діагностиці кандидозу, який розвивається у внутрішніх органах і системах.

Зараження грибами часто має схожі симптоми. Через це, щоб діагноз був точним, доцільно провести лабораторну діагностику також для виявлення інших поширених збудників захворювань, що передаються статевим шляхом.

Як вилікувати кандидоз?

Грибкова інфекція лікується залежно від місця інфікування. Хворобу ротової порожнини допоможе усунути терапевт, стоматолог або гастроентеролог. Якщо захворювання розвинулося у сечостатевій системі, впоратися з ним можна, звернувшись до гінеколога або уролога. Терапевт знає, як очистити організм від кандид, що уразили внутрішні органи й системи.

Терапія базується на прийомі протигрибкових препаратів, які зупиняють ріст і розмноження грибів. Додатково призначаються антигістамінні препарати, що пригнічують алергічну реакцію на збудника. Якщо зараження супроводжується болем, необхідний прийом знеболювальних засобів.

У деяких випадках, наприклад, при кандидозі ротової порожнини, необхідно дотримуватися дієти №15, що значно полегшує відновлювальний процес. Від жирної та гострої їжі, а також кофеїнових і спиртних напоїв слід відмовитися.

Профілактика кандидозу

Активізації грибів роду Candida можна запобігти, якщо дотримуватися таких профілактичних заходів:

  • використовувати бар'єрні контрацептиви;
  • стежити за гігієною статевих органів;
  • вчасно звертатися по медичну допомогу;
  • приймати антибіотики виключно за призначенням лікаря;
  • збалансовано харчуватися;
  • відмовитися від шкідливих звичок;
  • регулярно та ретельно чистити зуби;
  • достатньо відпочивати.

Важливу роль у профілактиці кандидозу відіграють щорічні профілактичні огляди та чек-ап організму.

Кандидоз – це захворювання, яке може розвинутися у кожного. Часто від нього страждають люди з ослабленим імунітетом. Важливо вчасно виявити проблему, провівши лабораторну діагностику, і якнайшвидше розпочати лікування, щоб уникнути ускладнень.

Кандидоз

Кандидоз: причини і симптоми, діагностика та лікування