Тест сечі за Нечипоренком — це метод лабораторного дослідження, який допомагає знайти приховані запальні процеси в організмі. Його призначають у випадку виявлення відхилень у загальному аналізі сечі, а також за підозри на захворювання сечовивідної системи.
Що таке аналіз сечі за Нечипоренком: відмінність від загального аналізу сечі
Загальний аналіз сечі (ЗАС) суттєво відрізняється від методу Нечипоренка — різниця полягає в методиці дослідження і цілях діагностики. ЗАС надає загальну інформацію про стан сечовивідної системи. Цей тест дає змогу оцінити колір, прозорість і кислотність сечі, а також виявити наявність у ній білку чи глюкози.
Своєю чергою аналіз за Нечипоренком спрямований на підрахунок точної кількості формених елементів — еритроцитів, лейкоцитів і циліндрів у 1 мл сечі. Це дає можливість визначити наявність запальних і патологічних процесів в організмі точніше. Як правило, дослідження призначається за наявності специфічних симптомів.
Що досліджує метод за Нечипоренко?
Як ми згадували раніше, аналіз Нечипоренко дає змогу оцінити кількість формених елементів. Розглянемо кожен із них детальніше.
Еритроцити
Це червоні кров’яні клітини, які переносять кисень. Збільшення їхньої кількості вказує на низку захворювань, серед яких — інфаркт нирки, полікістоз, туберкульоз, цистит, сечокам’яна хвороба, різні пухлини. Підвищення також може свідчити про розвиток тромбозу вени, гематурії, застійної серцевої недостатності.
Крім того, аналіз допомагає діагностувати такі захворювання як системний червоний вовчак, васкуліти, різні інфекції сечовивідних шляхів.
Лейкоцити
Це білі кров’яні клітини, які беруть участь у захисті організму від інфекцій. Їхній підвищений вміст може свідчити про камені в нирках, туберкульоз нирок, злоякісні чи доброякісні пухлини сечового міхура, цистит, гломерулонефрит, травми сечовивідних шляхів.
Серед інших можливих причин — нефротичний синдром, гострий панкреатит, лихоманка. Нерідко підвищення кількості лейкоцитів вказує на апендицит.
Циліндри
Це білкові структури, які утворюють у ниркових канальцях. Їх розділяють на п’ять видів:
- Гіалінові — їхній надлишок говорить про підозру на нефротичний синдром, хронічну ниркову недостатність, діабетичну нефропатію, гломерулонефрит. Показники можуть також збільшуватися після інтенсивних фізичних навантажень, емоційного стресу, через перегрів чи зневоднення.
- Зернисті — у нормі речовина відсутня в сечі. Її поява свідчить про руйнування клітин, які вистеляють внутрішню поверхню ниркового канальця. Такий результат аналізу може вказувати на гостру ниркову недостатність, гломерулонефрит, злоякісну гіпертонію, хронічне отруєння ртуттю.
- Воскоподібні — вказують на хронічні захворювання нирок. Серед інших можливих причин — злоякісна гіпертензія, ліпоїдний нефроз, відторгнення трансплантата нирки, амілоїдоз.
- Еритроцитарні — частіше свідчать про пошкодження ниркових судин або наявність змін у самих нирках. Виходячи з їхньої наявності, лікар також може діагностувати гострий гломерулонефрит, інфаркт нирки, злоякісну гіпертензію або тромбоз ниркових вен.
- Епітеліальні — виробляються через відторгнення епітелію. Вказують на такі серйозні патології як гострий некроз ниркових канальців, отруєння організму важкими металами, нефрит.
Важливо розуміти: інтерпретувати аналіз сечі Нечипоренка може лише лікар. Фахівець має враховувати результати інших досліджень, наявність супутніх патологій, а також загальний стан пацієнта.
Показання до проведення аналізу: коли потрібна проба за Нечипоренком
Аналіз призначають за низки випадків, серед яких:
- підозра на запальні захворювання сечовивідних шляхів — таких як цистит, пієлонефрит або уретрит;
- відхилення в загальному аналізі сечі — наявність білка, лейкоцитів, еритроцитів;
- хронічні захворювання нирок — наприклад, гломерулонефрит або інтерстиціальний нефрит;
- контроль ефективності лікування — оцінювання динаміки після курсу антибіотиків або протизапальних препаратів;
- профілактичні дослідження пацієнтів із групи ризику — людей із цукровим діабетом, артеріальною гіпертензією або автоімунними захворюваннями.
На можливі проблеми й потребу в дослідженні можуть вказувати біль у попереку, часте й болісне сечовипускання, наявність крові в сечі, підвищення температури без видимої причини. Додатково фахівці нерідко призначають бакпосів сечі — здати аналізи можна в лабораторії CSD LAB.
Як підготуватися до здачі аналізу?
Щоби проба сечі за Нечипоренком дала точні результати, важливо правильно підготуватися до аналізу. Для цього рекомендовано:
- виключити фізичні навантаження за добу до здачі;
- не вживати алкоголь, гострі та жирні страви напередодні;
- припинити приймання ліків, якщо це можливо, за 1-2 дні до аналізу, а також обов’язково повідомити лікаря про препарати, що приймаєте.
Перед збором сечі проведіть ретельний туалет зовнішніх статевих органів. Потрібно зібрати середню порцію ранкової сечі — перші й останні струмені пропускають.
Розшифровка результатів аналізу
Сеча за Нечипоренком — це надійний метод діагностики, який допомагає лікарям виявляти чисельні відхилення в роботі сечовивідної системи. Для цього фахівці орієнтуються на такі показники:
Параметр | Норма |
Еритроцити | До 1000 в 1 мл |
Лейкоцити | До 2000 в 1 мл |
Гіалінові циліндри | До 20 в 1 мл |
Воскоподібні циліндри | Відсутні |
Еритроцитарні циліндри | Відсутні |
Зернисті циліндри | Відсутні |
Епітеліальні циліндри | Відсутні |
Встановити точний діагноз може лише лікар. Він уважно вислухає ваші симптоми, видасть направлення на аналізи, уточнить, чи потрібно здавати кров, і відповість на всі питання. Самостійна розшифровка результатів і подальше лікування можуть бути небезпечними для вашого здоров’я.
Якщо вам потрібна Нечипоренка проба, здати аналіз можна в мережі лабораторій CSD LAB. Ми забезпечуємо високу швидкість і точність досліджень. У центрах використовують сучасне обладнання, лаборанти регулярно підвищують рівень своєї кваліфікації, а вартість аналізу сечі за Нечипоренком відрізняється доступністю.