Безкоштовно з усіх номерів

Пошук
Меню
Аналізи і ціни

Електроліти

Ваше місце розташування:
Київ
КодНазваТермін виконанняЦіна
B157Калій (сироватка) / К24 годин(а)160 грн
Додати
B159Натрій (сироватка) / Na24 годин(а)160 грн
Додати
B167Кальцій загальний (сироватка) / Ca24 годин(а)160 грн
Додати
B169Кальцій іонізований (сироватка) / Ca 2+ **24 годин(а)240 грн
Додати
B166Магній (сироватка) / Mg24 годин(а)160 грн
Додати
B161Фосфор (сироватка) / P24 годин(а)140 грн
Додати
B162Хлор (сироватка) / Cl24 годин(а)160 грн
Додати
B167.ENGКальцій загальний (сироватка) / Ca (UA, ENG)24 годин(а)200 грн
Додати
B157.ENGКалій (сироватка) / К (UA, ENG)24 годин(а)200 грн
Додати
B159.ENGНатрій (сироватка) / Na (UA, ENG)24 годин(а)200 грн
Додати

Лікарі часто призначають аналізи на електроліти. Визначення їх показників допомагає виявити і контролювати величезну кількість недуг. 

Що таке електроліти?

Електроліти – це мінеральні сполуки, які передають електричний заряд. Вони містяться в тканинах і крові у вигляді сольових розчинів, беруть участь в доставці поживних речовин до клітин, з них виводяться продукти метаболізму. Завдяки електролітам підтримується водний баланс всередині клітин, а також належний рівень кислотності. До основних електролітів можна віднести наступні:

  1. Калій. Він присутній в більшості клітин. Іони калію разом з іншими електролітами забезпечують функціонування м'язів і нервів, водний обмін, баланс кислот і лугів. Макроелемент присутній в крові в невеликих кількостях, і навіть незначна зміна рівня може спровокувати небезпечні наслідки.
  2. Натрій. Він міститься в організмі у всіх рідинах і тканинах. Він служить для скорочення м'язів і підтримки нормального співвідношення солей і рідин. Він походить від солі, яку ви споживаєте. Порушення вмісту в організмі загрожує набряками або зневодненням.
  3. Хлор. Найчастіше рівень стабільний, і незначна зміна рівня можлива після прийому їжі. Але все ж аналіз призначається в комплексі з іншими показниками електролітів для діагностики захворювань.
  4. Кальцій іонізований. Він вільно циркулює в крові. Зміст компонента збільшується при зниженні рН крові, а в разі надлишку лугу - при зниженні.

Різні недуги, гострі і хронічні, пов'язані з відсутністю балансу цих компонентів. Аналізи на електроліти дозволяють виявити такі відхилення від норми. 
 

Як зрозуміти, що електролітний баланс порушений?

Дисбаланс електролітів в організмі означає, що їх рівень відхиляється від норми. Це може статися через різні захворювання, такі як проблеми з нирками або зневоднення. Також дисбаланс може виникати через вплив на організм деяких лікарських препаратів. 

Знання симптомів і ризиків, пов'язаних з патологіями, відіграє значну роль в профілактиці небезпечних ускладнень. Дисбаланс електролітів, в залежності від типу компонента, може викликати зміни в самопочутті, такі як:

  • судоми – часто різке і хворобливе мимовільне скорочення м'язів, пов'язане зі зниженням концентрації кальцію або калію;
  • втома – сигнал про низький або підвищений вміст натрію;
  • аритмія - коли рівень калію перевищує норму;
  • сплутаність свідомості є свідченням серйозного дисбалансу. 

Краще не ігнорувати симптоми. Слід негайно звернутися до лікаря і пройти лабораторну діагностику для встановлення точного діагнозу.

Коли і навіщо призначають аналіз на електроліти?

Комплексний аналіз крові на електроліти необхідний для визначення аніонного вікна, тобто різниці в складі катіонів і аніонів. Помітна аномалія його значення може свідчити про збій обміну речовин та/або   інтоксикацію.   

  1. З'являються ознаки серцево-судинних захворювань, порушень роботи нирок і надниркових залоз. Йдеться про такі прояви, як запаморочення, нудота, набряки, аритмія, швидка стомлюваність, слабкість. Додатково  можуть бути призначені ниркові проби  для виявлення проблем з цим парним органом. 
  2. Раніше підтверджувалася недостатність або гіперфункція надниркових залоз, патології нирок, серця і судин. 
  3. Відбувається зневоднення внаслідок збою травлення, при якому спостерігалася рясна блювота і діарея. 
  4. Терапія проводиться сечогінними засобами або рослинними серцевими ліками, які мають кардіотонічну і антиаритмічну дію.
  5. Проводиться гемодіаліз. 

Аналіз крові на електроліти призначається для перевірки припущення про дисбаланс цих компонентів, особливо якщо приймаються ліки, які можуть порушити концентрацію. 

Аналіз важливий для спостереження за пацієнтами з раніше виявленими електролітними та кислотно-лужними дисбалансами. Тобто таким чином перевіряється ефективність лікування. 

Також лабораторна діагностика дозволяє підібрати оптимальну схему терапії при аномальному вмісті речовин. Це може бути консервативне лікування і спеціальна дієта. Аналіз може призначити терапевт, ендокринолог, кардіолог або нефролог. 

Як підготуватися до аналізу на електроліти?

Кров на вміст електролітів здають вранці натщесерце. Це означає, що снідати не можна, а останній прийом їжі повинен відбутися за 8-12 годин до планованого візиту в лабораторію. Можна пити лише трохи негазованої води. 
Напередодні краще виключити з меню їжу, яка містить сіль, а також смажені, жирні, гострі страви. За пару годин до процедури не можна курити, пити каву, міцний чай або сік. Також важливо намагатися уникати фізичних навантажень і перезбудження.   

Інтерпретація результатів аналізу

Кожен з електролітів має показники, що вказують на те, що вміст в нормі:

Калій3,5–5,1 ммоль/л
Натрій136–145 ммоль/л
Хлор98–107 ммоль/л
Іонізований кальцій1,15–1,32 ммоль/л

Підвищений рівень електроліту може свідчити про такі проблеми, як:

  • зневоднення;
  • нецукровий діабет;
  • затримка іонів нирками через неправильне функціонування;
  • ниркові патології (гіперфункція кори, синдром Кушинга);
  • побічні ефекти медикаментів;
  • значні масштаби процесу руйнування клітин, потрапляння електролітів у простір за межами клітин. 

Низький рівень електролітів спостерігається при наступних процесах і явищах:

  • часте сечовипускання, спровоковане порушенням роботи нирок або передозуванням сечогінних засобів;
  • переохолодження, обмороження; 
  • недолік гормонів щитовидної залози;
  • надмірне потовиділення, тривала блювота або діарея; 
  • збільшення обсягу позаклітинної рідини;
  • цироз;
  • ниркова недостатність;
  • хронічна серцева недостатність. 

Здайте аналіз на електроліти в нашій CSD LAB і отримаєте достовірний результат.