Антитіла до тканинної трансглутамінази IgA є найкращим клініко-лабораторних маркером глютенової ентеропатії. Тканинна трансглутаміназа - це фермент, що каталізує утворення зв'язків між різними білковими молекулами, багатими глутаміном і лізин. Вона присутня в багатьох тканинах, в тому числі підслизовій оболонці шлунково-кишкового тракту. Гліадин, що надходить з їжею в складі глютену, на 40% складається з амінокислоти глутаміну і може виступати в якості субстрату для тканинної трансглутамінази. Під дією цього ферменту гліадин перетворюється в більш імуногенний пептид. У схильних людей вживання глютену і утворення зміненої форми гліадину супроводжується реакцією запалення з подальшою атрофією слизової оболонки кишки. Клінічно цей аутоімунний процес проявляється глютеновою ентеропатію (целіакію).
Целіакія - це хронічне запальне захворювання кишечника, при якому в крові вдається виявити різні аутоантитіла до гліадину, ендомізію і тканинної трансглутамінази. Незважаючи на деякі особливості клінічної картини захворювання, симптоми целіакії можуть нагадувати такі при синдромі подразненого кишечника, муковісцидозі, хронічному панкреатиті і багатьох інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту. У диференціальної діагностики целіакії велике значення мають серологічні тести, що дозволяють відрізнити це захворювання від інших станів, що супроводжуються діарейним синдромом.
Основна мета серологічних досліджень при підозрі на целіакію - виявити пацієнтів, яким показана ендоскопія і біопсія тонкої кишки для гістологічної верифікації діагнозу. Даний аналіз характеризується високою чутливістю і специфічність, що дозволяє вважати його найкращим методом, що відповідає цій меті. При позитивному результаті тесту у пацієнтів з клінічними ознаками целіакії проведення ендоскопії доцільно. Слід зазначити, що негативний результат не дозволяє повністю виключити захворювання. Якщо негативний результат отриманий у пацієнта з вираженими клінічними ознаками целіакії, рекомендується додатковий аналіз - дослідження на антитіла до ендомізію, IgA.
Досить часто целіакія протікає безсимптомно або характеризується неспецифічними симптомами (невмотивована слабкість, задишка, зміна шкіри, волосся, нігтів), що вказують на анемію або мальабсорбцію. Незважаючи на відсутність яскравих проявів при такому перебігу захворювання, хронічна мальабсорбція може призводити до недостатності мікроелементів і вітамінів і до незворотних змін, наприклад остеопорозу (дефіцит вітаміну D) і уповільнення регенерації шкіри (дефіцит цинку). Крім того, целіакія пов'язана з розвитком Т-клітинної лімфоми кишки. Щоб вчасно розпізнати безсимптомну целіакію і запобігти ускладненням, проводять скринінг на це захворювання у пацієнтів з факторами ризику (1 раз в два роки). Так як рівень антитіл IgA може змінюватися з плином часу, рекомендується повторити аналіз при негативному результаті. Позитивний результат аналізу може бути показанням до діагностичної біопсії.
Певну складність представляє діагностика целіакії у пацієнтів з ізольованим дефіцитом імуноглобуліну А. Поширеність цієї форми вродженого імунодефіциту серед пацієнтів з целіакію вище, ніж серед здорових людей, і становить 2-3%. Так як пацієнти з ізольованим дефіцитом IgA не виробляють цей імуноглобулін зовсім, результат тесту на анти-tTG IgA у них буде псевдонегативним. З огляду на цю особливість, слід доповнювати дослідження анти-tTG IgA аналізом на анти-tTG IgG. Також рекомендовано аналіз на сумарні імуноглобуліни класу A.
Рівень анти-tTG відображає активність захворювання. При дотриманні безглютенової дієти і досягненні ремісії концентрація цих антитіл поступово (як правило, протягом 6-12 місяців) знижується, і аналіз може стати негативним. Тому тест на анти-tTG IgA також використовують, щоб оцінити прихильність пацієнта до безглютенової дієті.
Целіакія часто поєднується з іншими аутоімунними захворюваннями, такими як цукровий діабет 1-го типу, аутоімунний тиреоїдит Хашимото і системні захворювання сполучної тканини. Тому обстеження пацієнта з целіакію включає додаткові лабораторні тести, що виключають супутні захворювання.
Також аналіз на анти-tTG IgA проводять при обстеженні пацієнтів з синдромом Дауна, з огляду на часту зустрічальність целіакії серед них.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики целіакії у пацієнтів з клінічними симптомами цього захворювання.
Для скринінгу целіакії у пацієнтів з факторами ризику (обтяжений по целіакії спадковий анамнез, цукровий діабет 1-го типу, синдром Дауна).
Щоб оцінити прихильність пацієнта до безглютенової дієті і активність захворювання.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
У дітей з целіакію дослідження характеризується більш частими помилково негативні результатами (особливо у віці до 3 років).
Рівень анти-tTG IgA може коливатися у одного і того ж пацієнта, тому при підозрі на целіакію доцільно проведення повторних аналізів.
Безглютенова дієта до дослідження на дослідження може призводити до помилково негативні результати.
Синоніми
Тканинна трансглутаміназа, антитіла IgA.
Антитела к трансглутаминазе, иммуноглобулины класса А.
Anti-tissue Transglutaminase Antibody, Immunoglobulin A, Antitissue transglutaminase test, Anti-tTG, tTGA.
Що означають результати?
Причини підвищення рівня антитіл IgA до тканинної трансглутамінази:
Хто призначає дослідження?
Гастроентеролог, лікар загальної практики, педіатр, дерматовенеролог.