Електроліти – це мінеральні сполуки, що мають електричний заряд. Вони знаходяться у тканинах організму та в крові у вигляді розчинів солей. Електроліти сприяють просуванню в клітини організму поживних речовин і виведенню їх продуктів обміну, підтримці водного балансу клітин і стабілізації кислотності (рН).
Основні електроліти в організмі людини: натрій (Na+), калій (K+) та хлор (Cl-).
Більшість натрію міститься у міжклітинних рідинах. Калій знаходиться головним чином усередині клітин, проте невелика, але життєво важлива його кількість є у плазмі, рідкій частині крові.
Контроль над рівнем калію дуже важливий. Навіть його незначні зміни можуть вплинути на серцевий ритм та здатність серця до скорочень. Хлориди мігрують через мембрану всередину, то назовні клітини і тим самим підтримують її електронейтральність. Рівень хлоридів зазвичай відповідає рівню натрію.
Натрій, калій і хлориди надходять до організму разом з їжею, тоді як нирки беруть участь у виведенні їх із організму. Баланс цих хімічних елементів є важливим показником здоров'я людини, зокрема, як функціонують нирки та серце.
Спільний вимір рівнів натрію, калію та хлоридів дозволяє визначити аніонове "вікно" – різницю у вмісті аніонів та катіонів у крові. Його аномальна величина не є специфічним показником, однак передбачає наявність в організмі токсичних речовин (оксалатів, гліколатів, аспірину) або ймовірність метаболічних відхилень, спричинених голодуванням або цукровим діабетом.Оскільки електролітний і кислотно-лужний дисбаланси супроводжують широкий спектр гострих і хронічних захворювань, аналіз на електроліти може бути призначений як госпіталізованим пацієнтам, так і щойно звернулися у відділення екстреної медичної допомоги.
Для чого призначають дослідження?
- Як складова частина загального медичного огляду або як самостійне дослідження при тесті на метаболіти.
- Для скринінгу електролітів та дослідження кислотно-лужного дисбалансу.
- Для контролю над ефективністю лікування дисбалансу, що впливає функціонування певних органів.
Метод дослідження
Іонселективні електроди.
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Вакутайнер з гелем та активатором згортання
Можливість дозамовлення
Дозамовлення неможливе
Умови транспортування
При температурі +2 – 8 °С
Стабільність зразка
1 доба
Метод дослідження
Потенціометричний (ISE)
Обладнання для дослідження
Easy Lyte
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
- Залежно від того, баланс якого електроліту порушений, а також від тривалості цього порушення, лікування полягатиме в зміні дієти – переході на нижче споживання солі, у збільшенні кількості рідини, що випивається, для розведення концентрації електролітів або у прийнятті діуретиків. Після початку лікування іноді потрібне регулярне проведення аналізу, щоб з'ясувати, наскільки успішно йде терапія, і переконатися, що немає рецидиву дисбалансу.
- Деякі хімічні сполуки та ліки, такі як анаболічні стероїди, кортикостероїди, проносні засоби, ліки від кашлю та оральні контрацептиви, здатні викликати підвищення рівня натрію. Інші, наприклад діуретики, карбамазепін і трициклічні антидепресанти, іноді призводять до його зниження.
- Речовини, що впливають на рівень натрію в крові, також змінюють рівень хлоридів.
- Проковтування великої кількості харчової соди або дуже великої дози антацидів також може спричинити зменшення кількості хлоридів.
Синоніми
Калій (сироватка).
Электролиты в сыворотке.
Electrolyte Panel, Sodium, Potassium, Chloride, CMP, BMP.
Що означають результати? Референтні значення
Рівні калію, натрію та хлору залежать від їх споживання з їжею, від вмісту води в організмі та кількості електролітів, що виводиться нирками. Крім того, на нього впливають натрійуретичні білки, що сприяють виведенню нирками натрію, а також гормон альдостерон, який підтримує на постійному рівні концентрацію натрію і збільшує втрату організмом калію.
Серед усіх електролітів найважливішими показниками для людини є рівні калію та натрію. При порушенні функціонування нирок організм іноді може утримувати надмірну кількість рідини для розведення натрію та хлоридів таким чином, що їхня концентрація падає нижче за норму.
При сильній втраті рідини концентрація калію, натрію та хлоридів може різко зростати. Деякі форми серцевих захворювань, проблеми з м'язами, нервовою системою та цукровий діабет також призводять до відхилень від норми рівня одного або кількох електролітів.
Для визначення причини електролітного порушення та призначення правильного лікування важливо з'ясувати, баланс якого саме електроліту порушено. Якщо такі відхилення не лікувати, пацієнту загрожують запаморочення, судоми, нерегулярне серцебиття та навіть смерть.
Референтні значення:
3,5 - 5,1 ммоль/л.
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, нефролог, анестезіолог-реаніматолог, лікар загальної практики.