Визначення концентрації вітаміну В12 в сироватці крові - стандартний метод діагностики його дефіциту.
Джерела вітаміну В12:
Вітамін В12 міститься виключно в продуктах тваринного походження, таких як м'ясо (особливо печінка і нирки), риба, яйця, молочні продукти. В останні роки важливим джерелом вітаміну В12, особливо для вегетаріанців, стали збагачені їм каші, хліб, сухі сніданки і інші зернові продукти.
Роль вітаміну В12:
В12 важливий для синтезу нуклеїнових кислот, утворення еритроцитів, клітинного і тканинного обміну, до того ж він бере участь в підтримці нормального функціонування нервової системи. Дефіцит вітаміну В12 може привести до розвитку макроцитарній (мегалобластной) анемії. Основним її проявом є зменшення кількості еритроцитів в крові, але збільшення при цьому їх розміру - утворення макроцитів. Макроцити, як правило, мають більш коротку тривалість життя в порівнянні з нормальними еритроцитами і більше схильні до гемолізу, що призводить до втоми, слабкості і інших симптомів анемії.
Нестача вітаміну В12 загрожує ураженням нервової системи (фунікулярний мієлоз), яке проявляється у вигляді поколювання в ногах і руках пацієнта (дистальні парестезії), розладі чутливості, підвищення сухожильних рефлексів.
Для чого використовується дослідження:
В першу чергу, для виявлення причин макроцитарної анемії.
Щоб оцінити стан здоров'я і збалансованість харчування пацієнтів з ознаками недоїдання і мальабсорбції, людей, які страждають на алкоголізм або різними формами порушення всмоктування (целіакію, хворобою Крона).
Літнім людям тест на В12 може допомогти визначити причину змін в психіці і поведінці.
Пацієнтам, які страждають дефіцитом вітаміну В12, регулярне визначення його концентрації дозволяє контролювати процес лікування. Особливо це актуально для людей з вродженими дефектами всмоктування вітаміну В12, змушених приймати препарати все життя.
Показання для призначення:
- Якщо при загальному аналізі крові, проведеному рутинно або як частина діагностики симптомів анемії, виявляють еритроцити збільшених розмірів.
- При виявленні причин змін в поведінці: появі дратівливості, сплутаність свідомості, депресії і / або параної (особливо у літніх людей).
- При неспецифічних симптомах, що вказують на дефіцит вітаміну В12, таких як запаморочення, слабкість, втома, зміни з боку шлунково-кишкового тракту (глосит, збільшення печінки).
- При необхідності перевірки на дефіцит B12 пацієнтів з різними неврологічними порушеннями: парестезією і онімінням рук і / або ніг, порушенням чутливості, периферичної невропатії.
- При дослідженні здоров'я пацієнтів з підозрою на недостатнє харчування або на порушення всмоктування вітаміну В12, при різних захворюваннях кишечника.
- Коли дефіцит В12 виявлений у дитини, що знаходиться на грудному вигодовуванні, необхідно обстежити його матір на брак цього вітаміну.
- Періодичний контроль рівня В12 дозволяє оцінити ефективність лікування авітамінозу стану при суворій вегетаріанській дієті.
Зниження концентрації вітаміну B12 з великою ймовірністю вказує на його дефіцит, але не обов'язково відображає рівень тяжкості анемії або нейропатії.
Підвищення рівня вітаміну В12 зазвичай клінічно не контролюється. Воно може відбуватися при лейкемії або порушення функції печінки.
Причини зниження рівня вітаміну В12:
- Втрата вітаміну при глистових інвазіях.
- Вагітність (частіше в останньому триместрі).
- Повна або часткова гастроектомія.
- Атрофічний гастрит.
- Запальні захворювання кишечника (хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, регіонарний ентерит).
- Хвороби кишечника, що супроводжуються порушенням всмоктування (целіакія).
- Вроджена відсутність транскобаламіна-2, через який порушується всмоктування і транспортування вітаміну В12.
- Туберкульоз клубової кишки.
- Лімфома тонкої кишки.
- Причини підвищення рівня вітаміну В12
- Гостра і хронічна мієлогенна лейкемія.
- Хвороби печінки (гострий і хронічний гепатит, цироз, печінкова кома).
- Справжня поліцитемія - злоякісне захворювання кровотворної системи, що супроводжується гіперплазією клітинних елементів кісткового мозку і збільшенням рівня сироваткового вітаміну В12.
Важливо!
При підозрі на дефіцит В12 необхідно провести тест на фолієву кислоту, тому що найчастіше їх рівні взаємопов'язані.
Рівень вітаміну В12 може підвищуватися при неправильному лікуванні препаратами вітаміну В12.
Хто призначає дослідження:
Гематолог, терапевт, невролог, дієтолог, гастроентеролог, онколог.
Досліджуваний біоматеріал:
Кров (сироватка).
Ємність для забору:
Вакутайнер з гелем та активатором згортання.
Підготовка до аналізів:
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Метод дослідження:
Імуннохемілюмінесцентний метод
Обладнання для дослідження:
Cobas е411
Референтні значення:
171.0-919.0 пмоль/л.