Білок загальний в сечі — це рання і чутлива ознака первинних захворювань нирок і вторинних нефропатій при системних захворюваннях. У нормі лише незначна кількість білка втрачається з сечею завдяки фільтраційному механізму ниркового клубочка — фільтра, який перешкоджає проникненню великих заряджених білків в первинний фільтрат. У той час як низькомолекулярні білки (менше 20 000 дальтон) вільно долають клубочковий фільтр, надходження високомолекулярного альбуміну (65 000 дальтон) обмежено. Велика частина білка реабсорбується в кровотік в проксимальних канальцях нирки, в результаті чого лише його мала кількість виділяється з сечею.
Близько 20 % виділеного в нормі білка складають низькомолекулярні
імуноглобуліни, і по 40 % припадає на альбумін і мукопротеїни, що секретуються в дистальних ниркових канальцях. Втрата білка в нормі становить 40–80 мг на добу, виділення більше 150 мг на добу називається протеїнурією. При цьому основна кількість білка припадає на альбумін.
Слід зазначити, що в більшості випадків протеїнурія не є патологічною ознакою. Білок в сечі визначається у 17 % населення і тільки у 2 % з них служить причиною серйозного захворювання. В інших випадках протеїнурія розглядається як функціональна (або доброякісна); вона спостерігається при багатьох станах, таких як: лихоманка, підвищене фізичне навантаження, стрес, гостре інфекційне захворювання, дегідратація.
Така протеїнурія не пов'язана із захворюванням нирок, і втрата білка при ній незначна (менше 2 г на добу). Одною з різновидів функціональної протеїнурії є ортостатична (постуральна) протеїнурія, коли білок в сечі виявляється тільки після тривалого стояння або ходьби і відсутня при горизонтальному положенні. Тому при ортостатичній протеїнурії аналіз на загальний білок ранкової порції сечі буде негативним, а аналіз добової сечі виявить присутність білка.
Ортостатична протеїнурія зустрічається у 3–5 % людей до 30 років.
Білок в сечі також з'являється в результаті його надлишкового утворення в організмі і посиленою фільтрацією в нирках. Водночас кількість білка, що надійшов у фільтрат, перевершує можливості реабсорбції в ниркових канальцях і в підсумку виділяється з сечею. Така протеїнурія «переповнення» також не пов'язана із захворюваннями нирок. Вона може супроводжувати гемоглобінурію при інтраваскулярному гемолізі, міоглобінурію при пошкодженні м'язової тканини, множинну мієлому і інші захворювання плазматичних клітин.
При такому варіанті протеїнурії в сечі присутній не альбумін, а будь-який специфічний білок (гемоглобін при гемолізі, білок Бенс-Джонса при мієломі). З метою виявлення специфічного білка в сечі застосовують аналіз добової сечі.
Для чого призначають дослідження
- Для діагностики ліпоїдного нефрозу, ідіопатичного мембранозного гломерулонефриту, фокального сегментарного гломерулярного склерозу та інших первинних гломерулопатій.
- Для діагностики ураження нирок при цукровому діабеті, системних захворюваннях сполучної тканини (системний червоний вовчак), амілоїдозі та інших захворюваннях з можливим залученням нирок.
- У пацієнтів з підвищеним ризиком хронічної ниркової недостатності аналіз призначають для діагностики ураження нирок. У пацієнтів із захворюваннями нирок аналіз має дати оцінку ризику розвитку хронічної ниркової недостатності та ішемічної хвороби серця.
- Дослідження допомагає оцінити функції нирок при лікуванні нефротоксичними препаратами: аміноглікозидами (гентаміцином), амфотерицином В, цисплатином, циклоспорином, нестероїдними протизапальними препаратами (аспірином, диклофенаком), інгібіторами АПФ (еналаприлом, раміприлом), сульфонамідами, пеніциліном, тіазиди, фуросемідом і деякими іншими.
Метод дослідження
Колориметричний фотометричний тест
Досліджуваний біоматеріал
Добова сеча без консерванту
Можливість дозамовлення
Дозамовлення неможливе
Умови транспортування
При температурі +2 – 8 °С
Обладнання
Beckman Coulter AU480
Як правильно підготуватися до дослідження
• Для збору добової сечі використовується суха, чиста ємність, бажано з темного скла, або після збору ємність помістити в темний пакет.
• Ємність з сечею зберігати в прохолодному місці (+ 2–8 °C).
• Матеріал збирається після туалету зовнішніх статевих органів.
• Не вживати алкоголь протягом 24 годин до дослідження.
• Виключити прийом сечогінних препаратів протягом 48 годин до здачі сечі (за погодженням з лікарем).
Що може впливати на результат?
Помилково позитивний показник може бути отриманий при:
1. Застосуванні лікарських препаратів (аспірину, пеніциліну, радіоконтрастних речовин, бікарбонату натрію, ацетазоламіду).
2. При макрогематурії, лейкоцитурії.
Помилково негативним результатам сприяють:
1. Низька відносна щільність сечі (менше 1,015), лужна реакція сечі (pH більше 7,5), уреаза- позитивна мікрофлора (Proteus mirabilis, Proteus vulgaris).
2. Наявність специфічних білків (білка Бенс-Джонса, міоглобіну).
Синоніми
Білок загальний у сечі, білок у сечі, загальний білок у сечі, аналіз сечі, сеча, аналізи сечі.
Белок общий в моче, белок в моче, общий белок в моче, анализ мочи, моча, анализы мочи.
Urine total protein, urine protein, 24-Hour Urine Protein.
Що означають результати? Референтні значення
• 0.05–0.08 г/доб.
• Після фізичного навантаження: до 0.3 г/доб.
Причини підвищення рівня загального білка в сечі:
1. Захворювання нирок:
1) первинні захворювання нирок;
2) ураження нирок при системних захворюваннях: цукровому діабеті, артеріальній гіпертензії, системних захворюваннях сполучної тканини, амілоїдозі, постстрептококовим гломерулонефриті, злоякісних новоутвореннях (легень, шлунково- кишкового тракту, крові), серповидно-клітинної анемії тощо;
3) ураження нирок при лікуванні нефротоксичними препаратами;
4) ураження нирок при отруєнні солями свинцю і ртуті;
5) нирково-клітинна карцинома.
2. Збільшення утворень і фільтрації білка в організмі (протеїнурія «переповнення»):
1) множинна мієлома, макроглобулінемія Вальденстрема;
2) гемоглобінурія при інтраваскулярного гемолізі;
3) міоглобінурія при уражені м'язової тканини.
3. Транзиторна (доброякісна) протеїнурія:
1) дегідратація, стрес, дієта з високим вмістом білка, значне фізичне навантаження,
лихоманка;
2) ортостатична протеїнурія.
4. Інші причини:
1) застійна серцева недостатність, підгострий інфекційний ендокардит;
2) гіпертиреоз;
3) захворювання центральної нервової системи;
4) рак сечового міхура;
5) кишкова непрохідність;
6) травма і інші.
5. Зниження рівня загального білка в сечі не є діагностично значущим.
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, нефролог, ендокринолог, кардіолог