Альбуміни - це розчинні у воді білки. Вони синтезується в печінці і складають більшу частину білків сироватки крові. В організмі здорової людини в нормі з сечею виводиться лише невелика кількість альбумінів, що мають найменший розмір, - мікроальбумін, так як ниркові клубочки неушкодженної нирки для більших за розміром молекул альбуміну непроникні. При початкових стадіях ураження клітинних мембран ниркового клубочка з сечею виводиться все більше мікроальбуміну, у міру прогресування ураження починають виділятися і більші альбуміни. Цей процес поділений на стадії за кількістю екскретуємих білків (від 30 до 300 мг / сут., або від 20 до 200 мг / мл в ранковій порції сечі, прийнято вважати мікроальбумінурією (МАУ), а понад 300 мг / сут. - протеїнурією). МАУ завжди передує протеїнурії. Однак, як правило, при виявленні у пацієнта протеїнурії зміни в нирках вже незворотні і лікування може бути направлено лише на стабілізацію процесу. На стадії МАУ зміни в ниркових клубочках ще можна зупинити за допомогою правильно підібраною терапії. Таким чином, під мікроальбумінурією розуміють виділення альбуміну з сечею в такій кількості, що перевищує фізіологічний рівень його екскреції, але передує протеїнурії. У розвитку нефропатії (як діабетичної, так і викликаної гіпертонією, гломерулонефрит) виділяють два періоди. Перший - доклінічний, протягом якого практично неможливо виявити будь-які зміни в нирках, використовуючи традиційні клінічні і лабораторні методи дослідження. Другий - клінічно вираженої нефропатії - нефропатія з протеїнурією і хронічною нирковою недостатністю. В цьому періоді порушення функцій нирок вже можна діагностувати. Виходить, тільки за допомогою визначення мікроальбуміну в сечі можна виявити початкову стадію нефропатії. При деяких захворюваннях нирок МАУ дуже швидко переходить в протенурію, однак це не стосується дисметаболічних нефропатій (ДН). МАУ може протягом кількох років передувати прояву ДН. Оскільки ДН і розвиваюча внаслідок неї хронічна ниркова недостатність (ХНН) займають сьогодні перше місце за поширеністю серед захворювань нирок (в Росії, Європі, США), визначення МАУ у пацієнтів з цукровим діабетом (СД) I і II типу найбільш значимо. Раннє виявлення ДН надзвичайно важливо, оскільки доведена можливість уповільнення розвитку ДН і ниркової недостатності. Єдиним лабораторним критерієм, що дозволяє з високим ступенем достовірності виявити доклінічну стадію ДН, є МАУ. Доцільно призначати аналіз на мікроальбумін сечі при початкових ознаках нефропатії у вагітних, але при відсутності протеїнурії (для диференціальної діагностики).
Для чого призначають дослідження?
- Для ранньої діагностики діабетичної нефропатії.
- Для діагностики нефропатії при системних захворюваннях (вторинної нефропатії), що виникає при тривалій гіпертонії, застійної серцевої недостатності.
- Для моніторингу функції нирок при лікуванні різних видів вторинної нефропатії (в першу чергу ДН).
- Для діагностики нефропатії при вагітності.
- Для виявлення ранніх стадій нефропатії, яка виникла через гломерулонефриту, запальних і кістозних захворювань нирок (первинної нефропатії).
- Щоб виявити порушення функції нирок при аутоімунних захворюваннях, таких як системний червоний вовчак, амілоїдоз.
Метод дослідження
Імунотурбидиметричний метод.
Біоматеріал дослідження
Добова сеча без консерванту.
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Виключити із раціону алкоголь за 24 години до дослідження.
- Не приймати сечогінні препарати протягом 48 годин до збирання сечі (за погодженням із лікарем).
- Рекомендується напередодні збору сечі уникати прийому гострої та солоної їжі, харчових продуктів, що змінюють колір сечі (буряк, морква).
- Перед збиранням сечі необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів.
- Жінкам не рекомендується здавати під час менструації. Перед прибиранням бажано ввести гінекологічний тампон у піхву.
- У немовлят - ретельний туалет зовнішніх статевих органів, бажано збирати сечу в сечоприймачі. Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає.
- Добову сечу збирають протягом 24 годин, дотримуючись звичайного питного режиму. Ранкову порцію сечі - в унітаз. Вся подальша сеча, включаючи ранкову порцію наступного дня, збирається в чисту ємність для збору сечі об’ємом 2-3л.
- Для збору добової сечі використовувати суху, чисту ємність, бажано з темного скла або після збору біоматеріалу помістити в темний пакет. Ємність з сечею зберігати в прохолодному місці за температури + 2 - +8 С, не допускаючи її заморожування.
- Після збору сечі ретельно перемішати, виміряти загальну кількість сечі виділеної за добу та записати, після цього відлити 100 - 150 мл від загального об'єму в чистий, сухий, стерильний одноразовий контейнер для сечі.
Що може впливати на результат?
Виділення альбуміну з сечею збільшують:
- дегідратація,
- важке фізичне навантаження,
- дієта з високим вмістом білка,
- захворювання, що протікають з підвищенням температури тіла,
- запальні захворювання сечовивідних шляхів (цистити, уретрити).
Виділення альбуміну з сечею зменшують:
- надлишкова гідратація,
- дієта з низьким вмістом білка,
- прийом інгібіторів ангіотензин-перетворюючого ферменту (каптоприлу, еналаприлу і ін.),
- прийом нестероїдних протизапальних препаратів.
Синоніми
Мікроальбумінурія Микроальбумин в моче, микроальбуминурия (МАУ). Мicroalbumin.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня мікроальбуміну:
- дизметаболічна нефропатія,
- нефропатія, викликана гіпертензією, серцевою недостатністю,
- рефлюксна нефропатія,
- променева нефропатія,
- рання стадія гломерулонефриту,
- пієлонефрит,
- переохолодження,
- тромбоз ниркових вен,
- полікістоз нирок,
- нефропатія вагітних,
- системний червоний вовчак (вовчаковий нефрит),
- амілоїдоз нирок,
- множинна мієлома.
Зниження рівня мікроальбуміну не є діагностично значущим.
Референтні значення:
до 30.0 мкг/ мг
Хто призначає дослідження?
Нефролог, терапевт, ендокринолог, уролог, лікар загальної практики, гінеколог.