Антитіла до дезамінованих пептидів гліадину відносяться до лабораторних серологічним показниками, виявлення яких використовується в діагностиці глютен-чутливої ентеропатії (целіакії).
Целіакія - це хронічне генетично детерміноване захворювання, що характеризується запаленням слизової оболонки, атрофією ворсинок і гіперплазією крипт, тонкої кишки на тлі вживання в їжу глютенвмісних продуктів. Глютен у великій кількості міститься в зернах пшениці, жита, ячменю, вівса та деяких інших злаків.
Клінічні прояви целіакії асоційовані з порушенням процесів мембранного травлення і всмоктування поживних речовин. До них відносяться діарея, блювота, болі в животі, втрата ваги, зниження ростових показників, особливо у дітей. Основний дебют захворювання відзначається у дітей дошкільного віку, але може відзначатися і у дорослих осіб. Часто захворювання не супроводжується вираженою клінічною симптоматикою. Пацієнти можуть скаржитися на швидку стомлюваність, розлади стільця, м'язову слабкість. Можуть приєднуватися симптоми, пов'язані з порушенням всмоктування поживних речовин і мікроелементів, зокрема фолієвої кислоти, заліза, кальцію. При цьому у хворих може бути анемія, гіпопротеїнемія, затримка статевого розвитку, передчасний остеопороз, невиношування плоду. Крім того, до проявів глютен-чутливої ентеропатії відносяться герпетиформний дерматит Дюринга, атопічний дерматит, алопеція, стоматит і ряд інших. Целіакія часто поєднується з іншими аутоімунними захворюваннями, такими як цукровий діабет 1-го типу, аутоімунний тиреоїдит Хашимото і системні захворювання сполучної тканини. Може також зустрічатися спільно з деякими хромосомними захворюваннями та при селективному дефіциті імуноглобуліну класу А.
Гліадин є фракцією глютену - компонента глютенвмісних речовин, злакових. Дезамінування пептиду гліадину формуються при підвищеній активності ферменту - тканинної трансглутамінази в стінці патологічно зміненої тонкої кишки. Дезамінування пептиди гліадину є потужними активаторами імунної системи людини, в результаті чого виникає імунна відповідь і формуються аутоантитіла. Антитіла до дезамінованих пептидів гліадину представлені імуноглобулінами класів A і G (IgA, IgG). Дані антитіла використовуються в комплексній діагностиці целіакії поряд з виявленням антитіл до тканинної трансглутамінази, IgA / IgG і антитіл до ендомізію. Підтвердження діагнозу "целіакія" можливо тільки після проведення морфологічного дослідження, біопсії тонкої кишки і виявлення певних змін досліджуваного біоматеріалу.
Тести з виявлення антитіл до дезамінованих пептидів гліадину класу IgA мають високі параметрами чутливості і специфічності в порівнянні з тестами по виявленню антитіл до альфа-гліадину. Діагностична чутливість становить 80-90%, діагностична специфічність 95-100%. Антитіла до дезамінованих пептидів гліадину класу IgA рекомендується визначати в комбінації з антитілами класу IgG до призначення безглютенової дієти. Їх виявлення використовується в якості додаткових параметрів в комплексній діагностиці целіакії. Виявлення антитіл класу IgA має більше діагностичне значення у дітей до двох років, ніж у дорослих осіб. Дані антитіла можуть визначатися в осіб з негативним результатом по виявленню антитіл до тканинної трансглутамінази, IgA, але при позитивних результатах морфологічного дослідження на целіакію. Визначення даних антитіл також використовується для контролю перебігу целіакії на тлі дотримання безглютенової дієти і при лікуванні захворювання. У осіб з підозрою на селективний дефіцит імуноглобуліну класу А аналіз може бути псевдонегативним. Тому рекомендується виявлення антитіл до дезамінованих пептидів гліадину IgG, антитіл до тканинної трансглутамінази. Крім того, необхідно виключити дефіцит загального імуноглобуліну A.
Для чого призначають дослідження?
Для комплексної діагностики целіакії;
Для ранньої діагностики целіакії, особливо у дітей;
Для контролю перебігу целіакії на тлі дотримання безглютенової дієти і при лікуванні захворювання.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ІФА).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Призначення безглютенової дієти до проведення дослідження може призводити до помилково негативні результати.
Синоніми
Дезаміновані пептиди гліадину, антитіла IgA.
Антитела класса IgА к дезамидированным пептидам глиадина; иммуноглобулины класса А к дезамидированным пептидам глиадина; антитела к дезамидированным пептидам глиадина, класс IgA.
Deamidated gliadin peptides Antibodies, IgА; antibody to deamidated gliadin peptides, IgA; Anti- deamidated gliadin peptides IgА; anti-DGP IgА.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення:
целіакія;
герпетиформний дерматит Дюринга;
недотримання спеціальної дієти і вживання в їжу продуктів, що містять глютен;
атопічний дерматит;
аутоімунний тиреоїдит Хашимото;
цукровий діабет 1-го типу;
системні захворювання сполучної тканини.
Причини зниження:
Референтні значення:
<7,0 Од/мл.
Хто призначає дослідження?
Педіатр, терапевт, лікар загальної практики, гастроентеролог, дерматовенеролог, ревматолог.