Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) спільно з лютеїнізуючим гормоном (ЛГ) виробляється в передній долі гіпофіза під впливом гіпоталамічного гонадотропін-ліберіруючого гормону. Секреція ФСГ відбувається в імпульсному режимі з інтервалами в 1-4 години. Під час викиду тривалістю близько 15 хвилин концентрація ФСГ перевищує середній показник в 1,5-2,5 рази і регулюється рівнем статевих гормонів за принципом негативного зворотного зв'язку. Низькі рівні статевих гормонів стимулюють виділення ФСГ в кров, а високі - пригнічують. Пригнічує виробництво ФСГ також білок інгібін В, що синтезується в клітинах яєчників у жінок і клітинах, що вистилають сім'яні канальці (клітини Сертолі), у чоловіків.
У дітей рівень ФСГ короткочасно збільшується після народження і дуже сильно падає в 6 місяців у хлопчиків і в 1-2 роки у дівчаток. Потім вже він підвищується перед початком статевого дозрівання і виникненням вторинних статевих ознак. Одним з перших лабораторних показників початку періоду пубертату (статевого дозрівання) у дітей є збільшення концентрації ФСГ вночі. Разом з цим посилюється відповідь статевих залоз і підвищується рівень статевих гормонів.
У жінок ФСГ стимулює дозрівання фолікулів яєчників, готує їх до дії лютеїнізуючого гормону і підсилює вивільнення естрогенів. Менструальний цикл складається з фолікулінової і лютеїнової фаз. Перша фаза циклу проходить під впливом ФСГ: фолікул збільшується і виробляє естрадіол, а в кінці різке підвищення рівнів фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів провокує овуляцію - розрив дозрілого фолікула і вихід яйцеклітини. Потім настає лютеїнова фаза, під час якої ФСГ сприяє виробленню прогестерону. Естрадіол і прогестерон за принципом зворотного зв'язку регулюють синтез ФСГ гіпофізом. Під час менопаузи яєчники припиняють функціонувати і знижена секреція естрадіолу призводить до збільшення концентрацій фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого гормонів.
У чоловіків ФСГ впливає на розвиток насінних канальців, збільшує концентрацію тестостерону, стимулює утворення і дозрівання сперми в яєчках і сприяє продукції андрогензв’язуючого білка. Після статевого дозрівання рівень ФСГ у чоловіків відносно постійний. До збільшення його кількості призводить первинна недостатність яєчок.
Аналіз на гонадотропні гормони дозволяє визначити рівень порушень гормональної регуляції - первинний (залежний від самих статевих залоз) або вторинний (пов'язаний з гіпоталамо-гіпофізарної віссю). У пацієнтів з розладом функції яєчок (або яєчників) низькі показники ФСГ свідчать про дисфункції гіпоталамуса або гіпофіза. Підвищення ж ФСГ вказує на первинну патологію статевих залоз.
Одночасне проведення тестів на фоллікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормон використовується для діагностики чоловічого і жіночого безпліддя і визначення тактики лікування.
Для чого призначають дослідження?
- Для виявлення причин безпліддя (разом з тестом на інші статеві гормони: лютеїнізуючий гормон, тестостерон, естрадіол, прогестерон).
- Для визначення фази менструального циклу (менопаузи).
- Для діагностики причин порушень сперматогенезу, зниженої кількості сперматозоїдів.
- Для виявлення первинних або вторинних причин статевих дисфункцій (патології статевих залоз або гіпоталамо-гіпофізарних порушень).
- Для діагностики раннього або пізнього статевого розвитку.
- Для контролю за ефективністю гормонотерапії.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка).
Як правильно підготуватися до дослідження?
- Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
- За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
- Важливо: узгодити з лікарем день проходження дослідження відповідно до дня менструального циклу.
Що може впливати на результат?
- Неадекватні показники рівня ФСГ можливі через прийом пацієнтом радіоізотопних препаратів, пероральних гормональних препаратів, вагітності, введення в організм гетерофільних антитіл (в тому числі моноклональних), ядерно-магнітного резонансного сканування пацієнта, проведеного незадовго до дослідження на ФСГ, паління і вживання алкоголю.
- Лікарські препарати та речовини, що підвищують рівень ФСГ в крові: бікалутамід, бромокриптин, циметидин, кломифен, даназол, дигіталіс, еритропоетин, фінастерид, аналоги гонадоліберину, соматоліберин, гідрокортизон, кетоконазол, леводопа, метформін, налоксон, нілютамід, фенітоїн, правастатин, тамоксифен.
- Лікарські препарати та речовини, що знижують рівень ФСГ в крові: анаболічні стероїди, протисудомні, карбамазепін, кон'юговані естрогени, кортиколіберин, даназол, естроген і прогестеронвмісні препарати, фінастерил, госерелін, медроксипрогестерон, мегестрол, октреотид, пероральні контрацептиви, фенотіазиди, пімозид, преднізолон, станозолол, тореміфен, вальпроєва кислота
Синоніми
Фолікулостимулюючий гормон, ФСГ
ФСГ, фоллитропин, гипофизарный гонадотропин
Follicle-Stimulating Hormone, Follitropin, FSH, Pituitary Gonadotropin
Що означають результати? Референтні значення
Менопауза. Причини підвищення рівня ФСГ
- Первинна недостатність яєчників (синдром передчасного виснаження яєчників, синдром дискінезії яєчників, пухлини і кісти яєчників, синдром Шерешевського-Тернера, синдром Суайра, недостатнє виробництво стероїдних гормонів яєчниками - дефіцит 17-альфа-гідроксилази).
- Первинна тестикулярна недостатність у чоловіків (аплазія або агенезія яєчок, синдром Клайнфелтера, пухлини яєчок).
- Гіпогонадизм внаслідок дії на яєчники або яєчка будь-яких зовнішніх факторів (рентгенівських променів, хіміотерапії, алкоголю, інфекційних хвороб, аутоімунних захворювань, травми, кастрації).
- Гіперфункція або пухлини гіпофіза.
- Ендометріоз.
- Тестикулярна фемінізація.
- Ектопічна секреція при деяких гормон-секретуючих новоутвореннях (частіше при пухлині легені).
- Передчасне статеве дозрівання.
- Алкоголізм.
Причини зниження рівня ФСГ в крові:
- Дефіцит гіпоталамічного гонадоліберину (синдром Каллмана - вроджений вторинний гіпогонадизм - розлад імпульсної секреції гонадоліберину в гіпоталамусі).
- Ізольований дефіцит ФСГ.
- Гіпофізарна недостатність.
- Карликовість.
- Синдром Шихана.
- Гіперпролактинемія.
- Новоутворення яєчників, яєчок і надниркових залоз з підвищеною секрецією естрогенів і андрогенів.
- Синдром полікістозних яєчників.
- Гемохроматоз.
- Анорексія і голодування.
Референтні значення:
Референтні значення
Жінки: 1 – 15 днів – 0 – 0.89
1 – 3 роки – 0.67 – 3.3
4– 6 років – 0.23 – 2.6
7– 10 років – 0.2 – 6.5
11 років – 0.74 – 8.4
12 років – 0.96 – 12.9
13 – 14 років – 2.1 – 11.3
15 – 19 років – 1.78 – 9.5
Фолікулярна фаза 2.8– 11.1;
Овуляційна фаза 5.8– 21;
Лютеїнова фаза 1.2– 9.0;
Менопауза 21.7– 153;
Чоловіки 1.5– 12.4
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, акушер-гінеколог, педіатр, андролог, репродуктолог.