Жовч утворюється в клітинах печінки і виділяється по системі мікротрубочок, які називаються жовчними канальцями. Вони потім об'єднуються в печінкові протоки, що виходять за межі печінки, і утворюють загальний жовчний протік, що впадає в тонкий кишківник. Жовч необхідна для всмоктування жирів, що надходять з їжею. Також через жовч виділяються деякі лікарські речовини. Вона утворюється постійно, але надходить в кишківник тільки під час і після прийому їжі. Коли вона не потрібна — накопичується в жовчному міхурі.
Гамма-глутамилтрансфераза (ГГТ) — фермент, який знаходиться в клітинах печінки і жовчовивідних шляхів і є каталізатором певних біохімічний реакцій. У кровоносному руслі вона не міститься, тільки в клітинах, при руйнуванні яких їх вміст потрапляє в кров. У нормі частина клітин оновлюється, тому в крові виявляється певна активність ГГТ. Якщо гине багато клітин, її активність може підвищуватися значно.
Тест на ГГТ — найчутливіший аналіз щодо застою жовчі — холестазу. Активність ГГТ при перешкоді відтоку жовчі, наприклад при каменях в жовчних протоках, підвищується раніше, ніж активність лужної фосфатази. Однак підвищення це неспецифічне, бо воно відбувається при більшості гострих захворювань печінки і жовчних ходів, наприклад при гострому вірусному гепатиті або раку, і зазвичай такий результат не дуже інформативний при встановленні конкретного захворювання або стану, який викликав пошкодження печінки.
На відміну від інших печінкових ферментів, виробництво ГГТ «запускається» алкоголем, тому в осіб, що зловживають їм, її активність може бути підвищена навіть при відсутності захворювання печінки. Крім того, вироблення ГГТ стимулюється деякими ліками, включаючи фенобарбітал і парацетамол, тому на тлі їх прийому можна очікувати підвищення ГГТ без пошкодження печінки.
ГГТ також міститься в нирках, селезінці, підшлунковій залозі, головному мозку, простаті, і збільшення її активності неспецифічне тільки для порушень печінки.
Для чого призначають дослідження
Щоб підтвердити захворювання печінки і жовчних ходів, особливо при підозрі на закупорку жовчовивідних шляхів при каменях в жовчних протоках або при пухлини підшлункової залози. Також дослідження призначається для спостереження за ефективністю лікування алкоголізму або алкогольного гепатиту.
Аналіз використовується для діагностики захворювань, що вражають жовчовивідні шляхи,— первинного біліарного цирозу і первинного склерозуючого холангіту. Щоб визначити, чим зумовлено підвищення активності лужної фосфатази,— захворюванням печінки або патологією кісток.
Тест призначають для контролю за станом пацієнтів із захворюваннями, при яких ГГТ підвищена, або для оцінки ефективності їх лікування.
Метод дослідження
Кінетичне колориметричне визначення.
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження
- Натще (8–12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 3–4 годин.
- За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген тощо), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє — тільки за погодженням з лікарем!).
- Якщо відмовитися від прийому ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
- За годину перед забором крові не можна палити.
- У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
- Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Підвищують рівень:
- Препарати, що викликають холестаз: аміносаліцилова кислота, анаболічні стероїди, бензодіазепіни, карбамазепін тощо;
- Препарати з гепатотоксичною дією: протитуберкульозні, антиаритмічні, протигрибкові, антитромботичні препарати, антидепресанти, анаболічні стероїди, антибіотики, НПЗП, гіпоглікемічні препарати, оральні контрацептиви, анальгетики та антипіретики, інгібітори МАО, інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ), інгібітори 3-гідрокси-3-метилглутарил А-редуктази.
Знижують рівень:
- Препарати: антибактеріальні, вітаміни (аскорбінова кислота), засоби, що пригнічують утворення сечової кислоти, імуносупресанти, НПЗП, препарати жіночих статевих гормонів та їх синтетичні аналоги.
Синоніми
Гамма-глютаматтранспептидаза, гамма-глютаматтрансфераза, ГГТ, гамма-глутаматтранспептидаза, гамма-глутаматтрансфераза, ГГТП. Гамма-глютаматтранспептидаза, гамма-глютаматтрансфераза, ГГТ, гамма-глутаматтранспептидаза, гамма-глутаматтрансфераза, ГГТП. Gamma-glutamyl transferase, Gamma-glutamyl transpeptidase, GGTP, Gamma GT, GTP.
Що означають результати? Референтні значення
- Дорослі:
- чоловіки: 1.0–55.0 од/л;
- жінки: 1.0–38.0 од/л.
- Діти:
- хлопчики: 1–182 д.: 12.0–122.0 од/л;
- хлопчики до 12 років: 1.0–39.0 од/л.
- хлопчики до 18 років: 2.0–42.0 г/л.
- дівчатка 1–182 д.: 15.0–132.0 од/л;
- дівчатка 183–365 д.: 1.0–39.0 од/л;
- дівчатка до 12 років: 4.0–22.0 од/л;
- дівчатка до 18 років: 4.0–24.0 од/л.
Причини підвищення активності ГГТ:
- Ураження печінки і жовчовивідних шляхів
- Механічна жовтяниця, пов'язана з непрохідністю жовчовивідних шляхів.
- Камені жовчних проток, рубці жовчних проток після хірургічних втручань.
- Пухлини жовчних проток.
- Рак головки підшлункової залози, рак шлунка при механічному стисненні загальної жовчної протоки, через який жовч потрапляє в дванадцятипалу кишку.
- Алкоголізм. Після відмови від алкоголю активність ГГТ приходить в норму через місяць. Хоча і у третини алкоголіків активність ГГТ в нормі.
- Рак печінки, метастази пухлин інших органів в печінку.
- Цироз печінки — патологічний процес, в ході якого відбувається заміщення нормальної печінкової тканини рубцевою, що пригнічує всі функції печінки.
- Гострий і хронічний гепатит будь-якого походження, особливо алкогольний.
- Інфекційний мононуклеоз. Це гостра вірусна інфекція, яка зазвичай проявляється підвищенням температури, запаленням зіва і збільшенням лімфовузлів. Водночас в патологічний процес часто втягується печінка.
- Первинний біліарний цироз і первинний склерозуючий холангіт — рідкісні захворювання, що зустрічаються у дорослих людей і пов'язані з аутоімунним пошкодженням жовчних ходів. Супроводжуються вкрай високою активністю ГГТ і лужної фосфатази.
Причини зниження активності ГГТ:
- Гіпотиреоз — стан, при якому знижена функція щитовидної залози.
Інші причини:
- Панкреатит — гостре запалення підшлункової залози.
- Рак простати.
- Рак молочної залози і легенів з метастазами в печінку.
- Системний червоний вовчак.
- Інфаркт міокарда. У гострій стадії інфаркту міокарда активність ГГТ зазвичай залишається в нормі, проте може підвищитися через 3–4 дня, відображаючи вторинне залучення печінки через серцеву недостатність.
- Серцева недостатність.
- Гіпертиреоз — підвищення функції щитовидної залози.
- Цукровий діабет.
Хто призначає дослідження?
Терапевт, кардіолог, гепатолог, гастроентеролог, лікар загальної практики, хірург, педіатр