Лужна фосфатаза - фермент, який знаходиться в клітинах печінки і жовчовивідних шляхів і є каталізатором певних біохімічних реакцій в цих клітинах (в кровоносному руслі він не працює). При руйнуванні цих клітин їх вміст потрапляє в кров. У нормі частина клітин оновлюється, тому в крові виявляється певна активність лужної фосфатази. Якщо гине багато клітин, вона може підвищуватися дуже значно. Жовч утворюється в клітинах печінки і виділяється по системі внутрішньопечінкових жовчовивідних каналів. Вони потім об'єднуються в печінкові протоки, які виходять за межі печінки і утворюють загальний жовчний протік, що впадає в тонкий кишечник. Жовч необхідна для всмоктування жирів, що надходять з їжею. Також за допомогою жовчі виділяються деякі лікарські речовини. Вона утворюється постійно, але надходить в кишечник тільки під час і після прийому їжі. Коли вона не потрібна, вона накопичується в жовчному міхурі. Активність лужної фосфатази сильно збільшується при перешкодах відтоку жовчі, наприклад каменях в жовчних протоках. Такий застій жовчі називається холестазом. У кістках лужна фосфатаза утворюється в спеціальних клітинах - остеобластів, які відіграють важливу роль у формуванні та оновленні кісткової тканини. Чим вище активність остеобластів, тим вище активність лужної фосфатази в крові, тому у дітей і осіб, які перенесли переломи кісток, активність лужної фосфатази на високому рівні. Лужна фосфатаза також міститься в клітинах кишечника і плаценти.
Для чого призначають дослідження?
Зазвичай даний тест призначають для виявлення захворювань печінки або кісток. Крім того, лужна фосфатаза підвищується при хворобах, які зачіпають жовчні ходи, тому такий аналіз допомагає підтвердити закупорку жовчовивідних шляхів при каменях в жовчних протоках або пухлинах підшлункової залози. Будь-які стани, які пов'язані з ростом кісток або підвищеною активністю кісткових клітин, підвищують активність лужної фосфатази. Тому аналіз на лужну фосфатазу може використовуватися, наприклад, для того, щоб визначити, що сталося поширення пухлини за межі первинного вогнища - в кістки. Повторне призначення лужної фосфатази використовується для контролю за активністю захворювань, при яких вона підвищена, або для оцінки ефективності лікування. Тест на лужну фосфатазу може бути частиною стандартних діагностичних панелей, які використовуються при планових медичних оглядах і при підготовці пацієнта до хірургічного втручання. Зазвичай він також входить в "печінкові проби", які використовуються для оцінки функції печінки. Це дослідження проводять при скаргах пацієнта на слабкість, втома, втрату апетиту, нудоту, блювоту, болі в животі (особливо в правому підребер'ї), жовтяницю, потемніння сечі або освітлення калу, свербіж шкіри. Крім того, аналіз призначається при симптомах уражень кісток: болях в кістках, їх деформації, частих переломах.
Метод дослідження
Кінетичне колориметричне
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка) Як правильно підготуватися до дослідження? Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись. Що може впливати на результат?
- Час, який минув з моменту пошкодження;
- Об'єм ушкодження (мікроінфаркт або великий інфаркт);
- Наявність супутніх захворювань;
- Прийом деяких лікарських засобів (аспірин, етиловий спирт, анестетики та інші);
- Інтенсивне фізичне навантаження, голодування, зневоднення.
Синоніми
Фосфатаза щелочная, ЩФ, лужна фосфатаза, ЛФ, Alkaline phosphatase, ALP. Що означають результати? Референтні значення Причини підвищення активності лужної фосфатази:
- Ураження печінки і жовчовивідних шляхів.
- Механічна жовтяниця, пов'язана з непрохідністю жовчовивідних шляхів.
- Камені жовчних проток, рубці жовчних проток після хірургічних втручань.
- Пухлини жовчних проток.
- Рак печінки, метастази пухлин інших органів в печінку.
- Цироз печінки.
- Гепатит будь-якого походження (зазвичай ЛФ через нього стає в 3 рази більше норми).
- Інфекційний мононуклеоз.
- Первинний біліарний цироз і первинний склерозуючий холангіт.
- Поразка кісток.
- Особливо висока активність ЛФ (15-20 норм) відзначається при хворобі Педжета. Це захворювання, яке супроводжується патологічним ростом кісток і порушенням їх структури в певних місцях.
- Остеосаркома.
- Метастази інших пухлин в кістки.
- Остеомаляція - розм'якшення кісток, викликане нестачею кальцію.
- Інші причини.
- Гіперпаратиреоз.
- Інфаркт міокарда.
- Виразковий коліт, перфорація кишечника.
- При вагітності в нормі активність лужної фосфатази підвищена, так як вона міститься в плаценті.
- Тимчасове підвищення активності ЛФ відзначається після переломів.
- У дітей і юнаків активність ЛФ вище, ніж у дорослих, так у них відбувається зростання кісток.
- Анальгетики та антипіретики, препарати що пригнічують утворення сечової кислоти, антибіотики і ряд інших ліків здатні підвищувати активність лужної фосфатази.
- Активність лужної фосфатази може бути завищеною, якщо кров після взяття охолоджувалася.
Причини зниження активності лужної фосфатази:
- Важка анемія.
- Масивні переливання крові.
- Гіпотиреоз - стан, при якому знижена функція щитовидної залози.
- Недолік магнію і цинку.
- Гіпофосфатазія - рідкісне вроджене захворювання, що призводить до розм'якшення кісток.
- Виражене зниження лужної фосфатази у вагітних - ознака недостатності плаценти.
- Прийом оральних контрацептивів іноді призводить до зниження активності лужної фосфатази.
Референтні значення: Дорослі: 30.0-120.0 Од/л; Діти: хлопчики 1-30 дн.75.0-316.0 Од/л; хлопчики 31-365 дн.82.0-383.0 Од/л; хлопчики 1-3 роки 104.0-345.0 Од/л; хлопчики 4-6 роки 93.0-309.0 Од/л; хлопчики 7-9 роки 86.0-315.0 Од/л; хлопчики 10-16 років 42.0-362.0 Од/л. Діти: дівчатка 1-30 дн.48.0-406.0 Од/л; дівчатка 31-365 дн.124.0-341.0 Од/л; дівчатка 1-3 роки 108.0-317.0 Од/л; дівчатка 4-6 роки 96.0-297.0 Од/л; дівчатка 7-9 роки 69.0-325.0 Од/л; дівчатка 10-16 років 51.0-332.0 Од/л. Хто призначає дослідження? Лікар загальної практики, терапевт, гастроентеролог, інфекціоніст, гематолог, ендокринолог, хірург.