Прокальцитонін є прогормон, попередник гормону кальцитоніну, який бере участь у метаболізмі кальцію і підтримує його постійний рівень у крові. Поліпептид прокальцитонін складається з 116 амінокислот і синтезується С-клітинами щитовидної залози. У нормі його кількість надзвичайно мала і виявляється у крові у слідових кількостях.
За наявності бактеріальної інфекції, дії токсинів збільшується екстратиреоїдний синтез прокальцитоніну нейроендокринними клітинами печінки, нирок, легень, м'язової тканини, адипоцитами, що призводить до значного підвищення його рівня. При системній запальній відповіді, при дії прозапальних молекул – ендотоксину, інтерлейкінів-1 та 6, фактору некрозу пухлини альфа – зростає синтез прокальцитоніну у макрофагах та моноцитарних клітинах. Продукція цього біомаркера може наростати протягом перших 2-4 годин, досягаючи максимуму через 12 годин, період напіввиведення становить 22-26 годин. Слід зазначити, що з вірусної інфекції синтез прокальцитонина відсутня чи пригнічений.
Перевагою визначення прокальцитоніну є те, що його синтез при системній запальній відповіді досягає високих рівнів раніше, ніж інші білки гострої фази. Синдром системної запальної відповіді або реакції характеризується зміною температури тіла понад 38 °C або менше 36 °C, збільшенням частоти серцевих скорочень більше 90 ударів на хвилину, збільшенням частоти дихання більше 20 за хвилину, зміною кількості лейкоцитів у крові (менше 4×10 9 або більше 12×109 клітин на літр крові) або усуненням лейкоцитарної формули вліво.
Крім бактеріальних агентів до збільшення його вмісту можуть призводити важкі інфекції, спричинені грибковою інфекцією та найпростішими. У хворих, що у відділеннях інтенсивної терапії, визначення даного маркера важливе при важких інфекційних процесах різної локалізації. Зокрема при тяжкому бронхіті, пневмонії, панкреатиті, апендициті, перитоніті. Локальний запальний процес – тонзиліт, фарингіт, гайморит, гастрит та інші – не призводять до діагностично значущого підвищення рівня прокальцитоніну.
Важливим діагностичним значенням є збільшення концентрації прокальцитоніну при синдромі поліорганної недостатності, сепсисі, шоці, особливо у новонароджених та дітей. Найвищі значення спостерігаються при сепсисі, септичному шоці, септицемії, менінгіті. Також рівні даного біомаркера підвищуються після широких хірургічних втручань, операцій в умовах штучного кровообігу, множинних травм, при важких опіках, гострому відторгненні трансплантату, субарахноїдальних крововиливах, при хронічній серцевій недостатності. У тяжких хворих рівні прокальцитоніну корелюють з тяжкістю патологічного процесу, смертністю після захворювання.
Поряд з оцінкою клінічного перебігу захворювання, даними лабораторних та інструментальних методів дослідження, виявлення рівня прокальцитоніну може бути використане для визначення ефективності проведеної антибактеріальної терапії, а також для визначення моменту для припинення даного лікування. У хворих з вірусними інфекціями, алергічними, аутоімунними захворюваннями підвищення концентрації прокальцитоніну відбувається лише у разі приєднання вторинної бактеріальної інфекції.
Для чого призначають дослідження?
- Для діагностики сепсису, септицемії, септичного шоку;
- Для діагностики синдрому системної запальної реакції;
- Для діагностики синдрому поліорганної недостатності;
- Для діагностики тяжкої бактеріальної інфекції різної локалізації;
- Для діагностики інфекційних ускладнень у пацієнтів хірургічних відділень та відділень інтенсивної терапії;
- Для призначення та моніторування ефективності антибактеріальної терапії у хворих з інфекційними та гнійно-септичними захворюваннями.
Метод дослідження
ІХЛА (імунохемілюмінісцентний аналіз) виконується на аналізаторі Maglumi.
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Застосування лікарських засобів: імуносупресантів, гормональних препаратів.
Синоніми
Прокальцитонін (PCT)
Прокальцитонин; биологический маркер прокальцитонин.
Procalcitonin; PCT; biomarker.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення:
- сепсис, септицемія, септичний шок;
- Неонатальний сепсис;
- Синдром системної запальної реакції;
- Синдром поліорганної недостатності;
- Інфекційні процеси різної локалізації: тяжкий бронхіт, пневмонія, панкреатит, апендицит, перитоніт, менінгіт;
- Тяжкі інфекції, викликані грибковою інфекцією, найпростішими;
- Великі хірургічні втручання, операції за умов штучного кровообігу;
- Множинні травми, опіки;
- Гостре відторгнення трансплантата;
- У новонароджених у перші 2-3 дні життя після народження.
Причини зниження:
- Нормальні рівні прокальцитоніну можуть відзначатись при вірусних інфекціях, алергічних, аутоімунних захворюваннях, локальних запальних процесах.
Референтні значення:
0.0-0.05 нг/мл
Хто призначає дослідження?
Лікар – анестезіолог-реаніматолог, хірург, онколог, акушер-гінеколог, педіатр, терапевт, кардіолог, інфекціоніст.