Простатспецифічний антиген (ПСА) - це білкова речовина, фермент, що відноситься до серинових протеаз. Це один із продуктів синтезу передміхурової залози.
Передміхурова залоза складається з м'язової тканини та великої кількості (близько 50) дрібних залоз. М'язова тканина призначена для просування рідини, яку простата виробляє у внутрішні протоки у напрямку просвіту сечівника. Крім того, інтенсивні скорочення м'язів простати забезпечують процес сім'явипорскування під час статевого акту.
Залоза простати виробляють секрет передміхурової залози, який має кілька функцій: входить до складу насіннєвої рідини і служить важливим компонентом живильного середовища для сперматозоїдів. Це складна композиція біологічно активних речовин, які забезпечують життєдіяльність чоловічих статевих клітин. Невелика частина секрету потрапляє в кров і виконує складну гормональну функцію – забезпечує нормальне функціонування яєчок, роботу сечового міхура, регулює статевий потяг, впливає на кровообіг, нервові процеси та психічний стан.
Одним із компонентів секрету передміхурової залози є ПСА. За хімічною структурою це глікопротеїн – з'єднання білка та вуглеводів, за біохімічними властивостями – фермент, що виконує функцію розщеплення великих білкових молекул більш дрібні фрагменти. Завдяки цій здатності він розріджує насіннєву рідину. Разом з тією частиною секрету передміхурової залози, яка потрапляє в системний кровотік, туди проникає і незначна порція простати, що виробляється, простатспецифічного антигену. Функція простатспецифічного антигену в організмі невідома, а в лабораторній діагностиці його використовують для виявлення захворювань передміхурової залози. Деякі його фракції мають антигенні властивості, що дозволяє ідентифікувати їх за допомогою імунохімічних лабораторних методів. Поєднання даних властивостей і визначило назву для цієї речовини як "простатспецифічний антиген".
У сироватці ПСА існує у вигляді кількох форм. Дві з них доступні для визначення імунохімічних методів:
1) пов'язаний простатспецифічний антиген – знаходиться у хімічному зв'язку з іншою сполукою, яка блокує його ферментну функцію (альфа-1-антихимотрипсином),
2) вільний простатспецифічний антиген – перебуває у вільному (незв'язаному) стані.
У сумі вони відбивають рівень загального простатспецифічного антигену.
Невеликі коливання величини загального ПСА тісно пов'язані як із змінами у роботі передміхурової залози, які є патологією, і з різними захворюваннями простати. Так, наприклад, на рівень ПСА впливають індивідуальні відмінності в масі простати: велика простата виробляє відповідно більше ПСА. Крім того, має значення вік пацієнтів: кількість ПСА поступово збільшується протягом життя. Механічне вплив на передміхурову залозу, як, наприклад, масаж чи їзда велосипедом, теж можуть викликати підвищення цього показника. Такий же ефект має сім'явипорскування.
Загальний ПСА помірно підвищується при гіпертрофії (аденомі) простати, гострих та хронічних запальних захворюваннях передміхурової залози (простатитах), інфекціях сечовивідних шляхів, проте головна діагностична цінність цього аналізу полягає у своєчасному виявленні раку передміхурової залози.
Рак передміхурової залози є одним із найбільш часто зустрічаються онкологічних захворювань у чоловіків. Особливо часто це захворювання зустрічається у чоловіків віком понад 50 років. При своєчасному виявленні раку передміхурової залози ефективність лікування дуже висока. Але, на жаль, на ранніх етапах це захворювання протікає безсимптомно. У зв'язку з цим при первинному зверненні до онколога у 70% хворих вже спостерігається поширення пухлини у навколишні тканини чи віддалені органи. Ось чому чоловікам так важливо періодично здавати аналіз на ПСА. Класичні методи виявлення раку простати – пальпація передміхурової залози через стінку прямої кишки у поєднанні з УЗД – мають обмежену чутливість і часто не дозволяють вчасно виявити пухлину, тоді як тест на ПСА уможливлює діагностику навіть ранніх, безсимптомних форм захворювання.
Підвищення рівня ПСА на початку захворювання відбувається внаслідок порушення функції клітин простати та підвищення проникності кровоносних судин, що стимулює виділення специфічних речовин із клітин передміхурової залози у позаклітинне середовище. Самі пухлинні клітини синтезують простатспецифічний антиген у менших кількостях, ніж нормальні тканини. Таким чином, даний тест є високоспецифічним для передміхурової тканини, але не для пухлин простати. Проте зі збільшенням загальної маси пухлинних клітин збільшується їх частка у виробництві простатспецифічного антигену, надаючи дедалі більше впливом геть результати лабораторного аналізу.
Чим вищий рівень ПСА в крові, тим більшою впевненістю можна говорити про наявність злоякісного процесу в передміхуровій залозі. Однак, якщо загальний ПСА підвищений несильно, достовірність діагнозу є сумнівною, оскільки такий же результат може бути отриманий при інших захворюваннях простати, наприклад доброякісної гіпертрофії або простатиту.
Чутливість показника ПСА значно зростає при одночасному аналізі на загальну та вільну фракцію цієї речовини у крові та визначенні співвідношення отриманих результатів. Частка вільного ПСА у сироватці крові при раку передміхурової залози значно нижча порівняно з його рівнем за будь-якого доброякісного процесу. За рахунок цього можливе точніше розрізнення доброякісних та злоякісних захворювань простати при мінімальному збільшенні загального ПСА.
Рання діагностика раку передміхурової залози також здійснюється шляхом щорічного профілактичного обстеження. Надмірний приріст рівня ПСА протягом року свідчить про підвищення ризику розвитку захворювання.
Аналіз на загальний ПСА використовується ще й у процесі лікування раку передміхурової залози. За цим показником судять про успішність терапії: суттєве зниження рівня ПСА свідчить про позитивний результат лікувальних заходів. Дуже велике значення цей аналіз має для своєчасного виявлення рецидиву захворювання після його хірургічного лікування.
Для чого призначають дослідження?
Для ранньої діагностики аденоми та запальних захворювань передміхурової залози.
Для діагностики ішемії чи інфаркту передміхурової залози.
Для ранньої діагностики раку передміхурової залози.
Для диференціальної діагностики раку передміхурової залози та її доброякісних захворювань, а також інфекційно-запальних процесів сечовивідних шляхів.
Для оцінки ефективності лікарської терапії раку передміхурової залози.
Для контролю за результатами хірургічного лікування раку передміхурової залози.
Для своєчасної діагностики рецидивів раку передміхурової залози після хірургічного лікування.
Як частина профілактичного обстеження з метою ранньої діагностики доброякісних захворювань та раку передміхурової залози.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Електрохемілюмінесцентний аналіз (ECLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
З віком рівень загального ПСА у крові поступово зростає.
Помилкове підвищення загального ПСА можливе при:
Пальцевому обстеженні простати, трансректальному УЗД передміхурової залози перед взяттям крові на аналіз;
Біопсії передміхурової залози за кілька тижнів до дослідження;
Після дослідження із застосуванням радіоізотопних препаратів;
Нещодавньої цистоскопії, катетеризації сечового міхура або інфекції сечовивідних шляхів;
Еякуляції за 24-48 годин до проведення тесту;
Інфекціях, що передаються статевим шляхом;
Після їзди на велосипеді.
Лікарські препарати, що впливають на рівень загального ПСА: алопуринол, фінастерид, циклофосфамід, метотрексат, антагоністи андрогенів.
Синоніми
Простат-специфічний антиген загальний, ПСА.
Простатический специфический антиген общий, маркер рака предстательной железы.
Prostate-specific antigen total, PSA total.
Що означають результати? Референтні значення
Кількість загального ПСА може помірно збільшуватися за певних умов, не пов'язаних із захворюванням простати, а також при низці патологічних станів. Ступінь підвищення рівня прямо пропорційна тяжкості захворювання простати. Низький вміст загального ПСА свідчить про низький ризик захворювання простати або успішність лікування.
Причини підвищення рівня загального ПСА:
відносне збільшення маси простати,
масаж простати / їзда на велосипеді / сім'явипорскування менш ніж за 24 години до дослідження,
інфекція / запальний процес сечовивідних шляхів,
аденома передміхурової залози,
простатит,
ішемія / інфаркт передміхурової залози,
рак передміхурової залози.
Причини низького рівня загального ПСА:
низький ризик розвитку захворювання передміхурової залози,
успішне лікування захворювання передміхурової залози.
Референтні значення:
0.04 - 4.0 нг\мл
Хто призначає дослідження?
Лікар загальної практики, терапевт, уролог, онколог, хірург.