Плоскоклітинна карцинома – злоякісна епітеліальна пухлина, яка може розвиватися у шийці матки, ротовій порожнині, стравоході, голові та шиї, легенях, анусі та шкірі. Антиген плоскоклітинної карциноми – глікопротеїн із сімейства ігібіторів серинових протеаз. Молекулярна маса цього білка – 45-55 кілодальтон. У нормі невелика кількість антигену виробляється усередині клітин епітелію шкіри, шийки матки, анального каналу та не вивільняється у позаклітинний простір. При плоскоклітинному раку відзначається збільшення секреції антигену пухлинними клітинами, що, можливо, відіграє роль у процесах інвазії та метастазування карциноми. Період напіврозпаду антигену у сироватці крові становить 2,2 години.
Спостерігається залежність між концентрацією антигену в крові та стадією раку, розмірами пухлини, її прогресією, агресивним характером росту та наявністю метастазів у лімфатичних вузлах та інших органах. Антиген плоскоклітинної карциноми виявляється у 60% пацієнток із раком шийки матки на різних стадіях. При раку шийки матки I стадії чутливість даного маркера становить 10%, при IV стадії – 80%. Після видалення пухлини зниження рівня антигену до нормальних показників спостерігається протягом 96 годин. Стабільно підвищений рівень антигену плоскоклітинної карциноми або збільшення концентрації після оперативного видалення пухлини вказує на рецидив або прогресію захворювання. У 46-92% випадків підвищення рівня антигену дозволяє виявити рецидив пухлини за кілька місяців до перших клінічних проявів патології.
Численні дослідження показали взаємозв'язок між рівнем антигену, стадією раку та виживанням онкологічних пацієнтів, що має значення для вибору тактики лікування, призначення неоад'ювантної та ад'ювантної терапії, радіотерапії, прогнозу та оцінки можливого рецидиву захворювання. Однак нормальний рівень антигену не виключає можливості метастазів, як і підвищена концентрація антигену плоскоклітинної карциноми в крові не є абсолютним показником наявності пухлини і не може бути підставою для встановлення діагнозу. Для оцінки результатів цього аналізу важливо порівняти показники тесту до та після радикального лікування новоутворення.
Для чого призначають дослідження?
Для комплексної діагностики плоскоклітинної карциноми з оцінкою можливого поширення пухлинного процесу та наявності метастазів,
Для моніторингу пацієнтів з плоскоклітинними новоутвореннями різних локалізацій,
Для прогнозу виживання при плоскоклітинній карциномі,
Для планування тактики лікування пацієнтів з плоскоклітинною карциномою,
Для оцінки ефективності лікування плоскоклітинного раку.
Метод дослідження
Електрохемілюмінісцентний аналіз (ECLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Антиген плоскоклітинної карциноми використовується для моніторингу захворювання, а не для скринінгу та діагностики.
За окремими результатами даного аналізу без додаткових методів дослідження не можна підтвердити або виключити наявність плоскоклітинної пухлини в організмі.
При підвищенні концентрації антигену плоскоклітинної карциноми в крові та об'єктивних даних про наявність новоутворення необхідне гістологічне підтвердження діагнозу та виключення інших доброякісних захворювань.
Синоніми
Антиген плоскоклітинної карциноми (SCC)
Маркер плоскоклеточного рака.
Squamous cell carcinoma antigen, SCC, SCCA, SCC-ag, tumor-associated antigen-4 (ТА-4).
Що означають результати? Референтні значення
Ізольоване використання дослідження з метою скринінгу та діагностики онкологічних захворювань є неприпустимим. Інформацію з цього розділу не можна використовувати для самодіагностики та самолікування.
Діагностика будь-якого захворювання будується на підставі різнобічного обстеження з використанням різних, не тільки лабораторних методів та здійснюється виключно лікарем.
Причини підвищення рівня антигену плоскоклітинної карциноми:
плоскоклітинний рак (шийки матки, ротової порожнини, стравоходу, легенів, ануса та шкіри).
Значне підвищення рівня антигену плоскоклітинної карциноми може свідчити про ймовірне поширення пухлинного процесу, наявність метастазів у лімфатичних вузлах та інших органах.
Підвищення кількості антигену в крові після лікування плоскоклітинного раку вказує на неефективність терапії, що проводиться, і ймовірний рецидив захворювання.
Інші захворювання, що супроводжуються невеликим підвищенням рівня антигену плоскоклітинної карциноми:
доброякісна патологія шкіри (екзема, еритродермія, пухирчатка, псоріаз);
непухлинні захворювання легень (туберкульоз, респіраторний дистрес-синдром дорослих, саркоїдоз, ексудативний плеврит);
хронічна ниркова та печінкова недостатність.
Референтні значення:
0,1-2,7 нг/мл.
Хто призначає дослідження?
Онколог, дерматолог, гінеколог.