Диференціальна діагностика доброякісних та злоякісних новоутворень яєчника є одним із найскладніших завдань сучасної гінекології. З одного боку, хірургічне втручання та біопсія яєчника – це єдиний достовірний метод виключення раку яєчника, з іншого боку, біопсія не показана і не може рутинно виконуватися всім пацієнткам, у яких виявлено утворення яєчника, тому вони зустрічаються дуже часто і в більшості випадків є доброякісними. (Абсцеси, аденоми, ендометріоїдні кісти). Для того щоб провести первинну диференціальну діагностику доброякісних та злоякісних новоутворень яєчника, американськими вченими було розроблено алгоритм ROMA (Rіsk of Ovarian Malignancy Algorithm), що дозволяє визначати для пацієнток високий та низький ризик раку яєчника. На даний момент цей алгоритм був апробований у кількох великих дослідженнях.
Алгоритм ROMA – це математична модель, яка розраховує можливість наявності раку яєчника при зазначених значеннях онкомаркерів CA 125 та HE 4 з урахуванням менопаузального статусу пацієнтки. При розробці алгоритму ROMA спочатку оцінювали роль 7 онкомаркерів раку яєчника, проте було показано, що використання комбінації тільки двох з них (CA 125 і HE 4) має максимальне прогностичне значення.
СА 125 - найбільш добре вивчений онкомаркер пухлин яєчників. Це глікопротеїн, який виявляється практично у всіх органах і тканинах, що виникли з целомічного епітелію. СА 125 у нормі у невеликих кількостях присутній у крові. Підвищення концентрації СА 125 спостерігається у 80-92% випадків раку яєчників на пізніх стадіях. Чутливість СА 125 щодо раку яєчників на ранніх стадіях низька (30-50%), тому цей онкомаркер не може бути використаний окремо як скринінговий тест.
HE4 (епідидимальний секреторний білок) – це відносно новий онкомаркер раку яєчника. HE4 – це інгібітор протеаз, який у нормі присутній в епітелії дихальної та репродуктивної системи. Його рівень підвищений у крові жінок із раком яєчника порівняно з жінками з нормальними яєчниками або доброякісними та високодиференційованими злоякісними новоутвореннями яєчника. Вважається, що визначення HE 4 ефективніше, ніж CA 125, виявляє рак яєчника. Слід, проте, відзначити, що онкомаркер HE4, як і і онкомаркер CA 125, здатний виявляти лише злоякісні утворення яєчника епітеліального походження і виявляє герміногенні пухлини чи пухлини строми статевого тяжа (гормонально-активні).
При використанні математичної формули ROMA рівня цих двох онкомаркерів з урахуванням менопаузального статусу пацієнтки отримують ймовірність раку яєчника, наприклад 79,6% або 9,1%. Інтерпретація результату залежить від статусу менопаузального пацієнтки.
Алгоритм ROMA виявляє рак яєчника з чутливістю 92,3% та специфічністю 76,0% у групі жінок у постменопаузі та з чутливістю 100% та специфічністю 74,2% у групі жінок до настання менопаузи. Оцінюючи можливостей алгоритму ROMA у загальній групі жінок чутливість становила 93,8 %, специфічність – 74,9 % і негативне передбачуване значення тесту – 99 %. Більш того, цей алгоритм виявив 94% жінок з інвазивним раком яєчника та 85% жінок із ранніми стадіями раку яєчника. Алгоритм ROMA більш ефективний виявлення раку яєчника, ніж алгоритм RMI (Risk of Malignancy Index), заснований на даних УЗД, менопаузального статусу і рівня CA 125.
Слід звернути особливу увагу на те, що алгоритм ROMA розроблений для оцінки ризику злоякісних новоутворень яєчника лише епітеліального походження (в англійській літературі – epithelial ovarian cancer, у вітчизняних джерелах – рак яєчника та іноді епітеліальний рак яєчника). Алгоритм ROMA не призначений для оцінки ризику неепітеліального походження пухлин яєчника.
Дослідження призначають жінкам, у яких під час клінічного обстеження або за даними УЗД чи інших методів діагностики було виявлено утворення у малому тазі. Якщо утворення в малому тазі не визначається, розрахунок ROMA не застосовується.
Алгоритм ROMA дозволяє уникнути непотрібного спрямування пацієнтки до онкогінеколога та непотрібної лапароскопії з біопсією. Він, однак, не є остаточним методом діагностики, а лише способом попереднього визначення жінок у групи ризику.
Для чого призначають дослідження?
Метод дослідження
Розрахунковий метод
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Синоніми
Індекс ROMA (СА 125, НЕ-4, Індекс)
Расчетный алгоритм ROMA
Расчетный алгоритм риска рака яичника
Risk of Ovarian Malignancy Algorithm.
Що означають результати? Референтні значення
Жінки: (пременопауза)
> =11,4 % - високий ризик виявлення РЯ;
<11,4 % - низький ризик виявлення РЯ;
Жінки: (постменопауза):
> = 29,9 % - високий ризик виявлення РЯ;
< 29,9 % - низький ризик виявлення РЯ.
Хто призначає дослідження?
Акушер-гінеколог, лікар загальної практики.