Нейроендокринні пухлини – це різнорідна група новоутворень, що походять із клітин так званої APUD-системи. Ця система представлена розсіяними у різних частинах організму людини ендокринними клітинами, які здатні виробляти біологічно активні речовини (наприклад, гормони та гормоноподібні молекули). Нейроендокринні пухлини можуть виникати в будь-яких органах, де в нормі присутні нейроендокринні клітини: шлунково-кишковий тракт, легені, вилочкова залоза, нирки, яєчники, простата, щитовидна та молочні залози. Клінічна картина нейроендокринних пухлин багато в чому визначається біологічно активними речовинами, що виробляються ними, визначення концентрації яких в крові широко використовується в діагностиці таких новоутворень.
Хромогранин А – це білок з молекулярною масою близько 49 кДа, що виробляється нейроендокринними клітинами та бере участь у продукції цими клітинами біологічно активних сполук.
При специфічній стимуляції нейроендокринних клітин хромогранини секретуються разом із пептидними гормонами та нейропептидами. Хоча функції цих білків досконально не вивчені, показано, що хромогранини (з яких Хромогранин А є найбільш вивченим) відіграють важливу роль у процесах утворення, дозрівання, внутрішньоклітинного транспортування та екзоцитозу секреторних гранул у нейроендокринних клітинах та нейронах.
Хромогранин А є найважливішим універсальним маркером нейроендокринної тканини та різних нейроендокринних пухлин. Дослідження Хромогранину А в сироватці крові знаходить клінічне застосування насамперед у комплексній діагностиці карциноїдних пухлин (не секретують пухлини серотонін можуть зберігати здатність секретувати Хромогранин А).
Визначення рівня Хромогранину А може бути корисним у комплексній діагностиці феохромоцитоми, нейробластоми, медулярного раку щитовидної залози, пухлин, що походять з острівцевого апарату підшлункової залози та ін.
Для чого призначають дослідження?
Для діагностики, моніторингу та визначення прогнозу при нейроендокринних пухлинах.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ELISA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Важливо пам'ятати, що рівень хромогранину А в сироватці може змінюватися під впливом різних факторів або патологічних станів, не пов'язаних з нейроендокринними пухлинами.
Серед факторів, що викликають збільшення концентрації хромогранину А в крові, можна виділити:
хронічний атрофічний гастрит (гастрит типу А),
тривалий прийом інгібіторів протонної помпи (омепразол, пантопразол, лансопразол, рабепразол) або блокаторів гістамінових рецепторів другого типу (ранітидин, фамотидин, нізатидин, роксатидин),
знижена функція нирок,
артеріальна гіпертензія,
серцева недостатність,
ревматоїдний артрит,
запальні захворювання кишечника (неспецифічний виразковий коліт та хвороба Крона).
Варто зауважити, що хоча при цих станах рівень хромогранину А і підвищений, все ж таки він значно менше того, який спостерігається при нейроендокринних новоутвореннях.
Синоніми
Хромогранін А
Анализ крови на хромогранин А
ХгА. Chromogranin A; CgA; Serum Chromogranin A.
Що означають результати? Референтні значення
За різними даними, чутливість та специфічність хромогранину А як маркера нейроендокринних пухлин становить від 45 до 95%. Людина з нормальним рівнем хромогранину А, найімовірніше, не матиме нейроендокринної пухлини. Проте на підставі нормального результату цього тесту абсолютно виключити захворювання не можна. Результат визначення концентрації хромогранину А повинен оцінюватися в комплексі з дослідженням рівня інших пухлинних маркерів, клінічною картиною та даними візуальних методів обстеження.
Підвищений рівень хромогранину А у людини з клінічними проявами може вказувати на наявність пухлини, але вона не специфічна для локалізації та морфологічного типу пухлини – до групи нейроендокринних пухлин входять різні за клітинним субстратом та локалізації пухлини, хромогранин є загальним маркером для них. Крім того, не всі нейроендокринні пухлини виробляють біологічно активні речовини, відповідно не завжди підвищення хромогранину А супроводжуватиметься симптомами карциноїдного синдрому. Це ще раз доводить, що при виявленні підвищеного рівня хромогранину А діагностичний пошук повинен бути продовжений з метою виявлення пухлини (визначення її локалізації за допомогою методів діагностики, що візуалізують) і проведення біопсії з подальшим імуногістохімічним аналізом для встановлення морфологічного типу.
Нижче наведено деякі пухлини, при яких виявляється підвищення сироваткового рівня хромограніну А:
гастроінтестинальні пухлини - гастринома, інсулінома, глюкагонома, ВІПома, соматостатинома та ін;
пухлини щитовидної (медулярний рак) та паращитовидних залоз
пухлини нервової системи – парагангліома, нейробластома, пухлини гіпофіза;
пухлини надниркових залоз – феохромоцитома;
пухлини легень – дрібноклітинний рак легень.
Крім того, підвищення хромогранину А може спостерігатися і при інших пухлинах, які не входять до групи нейроендокринних: рак молочної, підшлункової та передміхурової залоз, рак яєчників.
При інтерпретації результатів тесту необхідно пам'ятати, що підвищення концентрації сироваткового хромогранину А може бути при інших станах, не пов'язаних з пухлинами (дивіться розділ "Що може впливати на результат?").
Ряд наукових досліджень виявив кореляцію рівня хромогранину А з розміром та гістологічним типом нейроендокринних пухлин. Найбільш високі рівні відзначалися при великих і добре диференційованих пухлинах (наприклад, феохромоцитома, медулярний рак щитовидної залози), також значно підвищений хромогранин А завжди виявляється при гастриномі (хронічне підвищення рівня гастрину викликає гіперплазію нейроендокринних клітин шлунка, які здатні секрет.
У процесі моніторингу концентрації хромогранину А його зниження на фоні лікування говорить, найімовірніше, про ефективність терапії. Якщо ж знижений у процесі лікування рівень хромогранину А починає зростати, швидше за все, має місце рецидив пухлини.
Референтні значення:
8.0 - 700 мкг\л.
Хто призначає дослідження?
Онколог, нейрохірург, ендокринолог, андролог, терапевт, лікар загальної практики.