Онкомаркер підшлункової залози, жовчного міхура (СА 19-9)
Раковий антиген СА 19-9 – це високомолекулярний глікопротеїн, який у нормі виробляється клітинами епітелію шлунково-кишкового тракту. Його рівень підвищується практично у всіх пацієнтів із пухлинами шлунково-кишкового тракту, особливо підшлункової залози. Продукуючись пухлинними клітинами, СА 19-9 надходить у кровотік, що робить його ефективним маркером пухлини, що дозволяє стежити за перебігом захворювання.
Рівень онкомаркера CA 19-9 підвищений у 70% пацієнтів із раком підшлункової залози.
Може збільшуватися його концентрація при пухлинах інших локалізацій (колоректальному раку, раку печінки, шлунка, жовчного міхура або жовчних шляхів, яєчників), захворюваннях печінки (гепатиті, цирозі), жовчнокам'яної хвороби, панкреатиті, муковісцидозі.
Для чого призначають дослідження?
Для контролю за ефективністю лікування раку підшлункової залози та виявлення рецидивів захворювання.
Для отримання інформації про поширеність пухлинного процесу, наявність віддалених метастазів при рак підшлункової залози.
Для диференціальної діагностики раку підшлункової залози з іншими захворюваннями, такими як панкреатит.
Метод дослідження
Електрохімілюмінісцентний імуноаналіз (ECLIA)
Прилад на якому робиться дослідження - Cobas e411
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Онкомаркер СА 19-9 виводиться лише з жовчю. Тому навіть при незначному порушенні синтезу, секреції та відтоку жовчі рівень СА 19-9 може бути підвищений істотно. Щоб уникнути недостовірних результатів, лікарі паралельно призначають здати показники біохімічного аналізу крові: γ-глутамілтрансфераза та лужна фосфатаза.
Синоніми
Онкомаркер підшлункової залози, жовчного міхура (СА 19-9)
Углеводный антиген 19-9, раковый антиген СА 19-9.
Ca 19-9, Cancer Antigen 19-9, Carbohydrate Antigen 19-9, Gastrointestinal Cancer Antigen.
Що означають результати? Референтні значення
Ізольоване використання дослідження з метою скринінгу та діагностики онкологічних захворювань є неприпустимим. Інформацію з цього розділу не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Діагностика будь-якого захворювання будується на підставі різнобічного обстеження з використанням різних, не тільки лабораторних методів та здійснюється виключно лікарем.
Відсутність чи низький рівень ракового антигену СА 19-9 у крові характерний для здорових людей.
Надмірний вміст онкомаркера СА 19-9 у крові найчастіше свідчить про рак підшлункової залози. Як правило, чим вищий у пацієнта рівень СА 19-9, тим більше у нього є пізня стадія захворювання. Дуже висока концентрація СА 19-9 спостерігається у разі метастазування раку підшлункової залози.
Крім того, високий показник CA 19-9 може вказувати на різні захворювання: колоректальний рак, рак печінки, шлунка, жовчного міхура або жовчних шляхів, яєчників, захворювання печінки (гепатит, цироз), жовчнокам'яну хворобу, панкреатит, муковісцидоз.
При цьому нормальна концентрація CA 19-9 не виключає рак підшлункової залози. Так буває на початковій стадії пухлинного процесу, коли рівень CA 19-9 ще не підвищився.
Періодичні вимірювання СА 19-9 можуть бути корисними під час та після лікування раку підшлункової залози. За наростанням або зниженням його рівня можна оцінювати ефективність лікування, що проводиться, або виявляти рецидиви пухлини.
Відсутність або знижений вміст ракових антигенів СА 19-9 у крові означає:
норму,
успішність лікування,
ранню стадію раку підшлункової залози, коли рівень онкомаркерів не встиг підвищитися.
Підвищений вміст ракових антигенів СА 19-9 у крові означає:
рак підшлункової залози,
пухлина інших локалізацій (колоректальний рак, рак печінки, шлунка, жовчного міхура або жовчних шляхів, яєчників),
захворювання печінки (гепатит, цироз),
жовчнокам'яну хворобу,
панкреатит,
муковісцидоз.
Референтні значення:
Жінки 0.6 -34.0 Од/мл.
Чоловіки 0.6 -34.0 Од/мл.
Хто призначає дослідження?
Онколог, хірург, гепатолог, терапевт.