Тимідинкіназа \ N
Тімідинкіназа – внутрішньоклітинний фермент, що каталізує перетворення тимідину на тимідинмонофосфат (ТМФ) у присутності аденозинтрифосфату (АТФ). У ході кількох стадій ТМФ перетворюється на тимідинтрифосфат і включається до складу дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК). Оскільки тимідин може включатись у ДНК тільки у фосфорильованій формі, ТК відіграє ключову роль у процесі метаболізму тимідину у клітині. Синтез ТМФ з монофосфату дезоксиуридину зазвичай каталізується тимідилатсинтетазою у присутності фолієвої кислоти та вітаміну В12. Тімідинкіназа на відміну від тиміділатсинтетази використовує як субстрату або екзогенний тимідин, що надходить з їжею, або ендогенний тимідин, що утворюється внаслідок метаболічних процесів. Тому її називають “salvage” ензимом – клітинним ферментом, що у “рятувальному” шляху синтезу ДНК. У клітинах еукаріотів існує дві ізоформи тимідинкінази: тимідинкіназа 1 і тимідинкіназа 2, що розрізняються за біохімічними та електрофоретичними властивостями. Тімідинкіназа 1 - основний ензим біосинтезу тимідилат по "запасному" шляху. Саме вона підтримує баланс концентрацій усіх дезоксирибонуклеотидів необхідних реплікації ДНК. Фермент тимідинкіназа 2, або мітохондріальна тимідинкіназа, стабільно присутній у всіх фазах поділу клітини.
Сироваткова ТК, будучи клітинним ферментом, значно підвищується у разі безпосереднього контакту малігнізованих клітин з такими біологічними рідинами як кров, лімфа, серозні випоти, тому найбільше змінюється концентрація ТК при системних захворюваннях крові. Поруч дослідників показано, що підвищена концентрація сироваткової ТК має прогностичну інформацію і передбачає високий ризик пухлинної прогресії. Однак відомостей про клінічне значення ТК при пухлинах лімфоїдної тканини в даний час недостатньо.
Для чого призначають дослідження?
Контроль лікування та спостереження за злоякісне захворювання, головним чином гематологічні злоякісні утворення.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Рівень тимідинкінази підвищується у 10 разів при вірусних захворюваннях;
Захворювання печінки та нирок, що впливають на метаболізм онкомаркерів, можуть змінювати результати аналізу.
Синоніми
Тимідинкіназа
Thymidine kinase
Що означають результати? Референтні значення
Підвищені рівні у хворих із злоякісними пухлинними захворюваннями:
злоякісні захворювання крові;
бронхогенна карцинома;
рак молочної залози;
рак прямої та сигмовидної кишки;
рак яєчка;
рак сечового міхура;
карциноматоз серозних оболонок;
рак простати.
Підвищені рівні при доброякісних захворюваннях:
вірусна інфекція;
псоріаз;
туберкульозний плеврит;
саркоїдоз;
ревматичні захворювання;
запальні захворювання легень та травного апарату;
перніціозна та мегалобластна анемія;
колагенози.
Референтні значення:
1.1- 7.5 Од/л.
Хто призначає дослідження?
Онколог, хірург, гінеколог, терапевт, уролог.