Органічний матрикс кісткової тканини на 90% складається з колагену I типу, який синтезується остеобластами і забезпечує міцність основного матеріалу кісток. Колаген I типу складається з трьох амінокислотних ланцюжків, переплетених у вигляді палочковидної спіралі, і містить С- (карбокси-) і N- (аміно) термінальні фрагменти. При руйнуванні кісткової тканини в результаті протеолізу від колагену відщеплюються молекулярні фрагменти, в тому числі С-телопептиду. До складу С-термінального пептиду входить альфа-форма аспарагінової кислоти, яка з часом перетворюється в бета-форму (β-Cross Laps). При резорбції кісткової тканини β-Cross Laps надходить в кров і служить маркером деградації зрілого колагену I типу.
Кісткова тканина постійно ремоделіруючих - відбувається резорбція, обумовлена дією остеокластів, і формування нового матриксу за рахунок остеобластів. Дані процеси тісно пов'язані з обміном кальцію і рівнем гормонів. Метаболізм кісткової тканини залежить від паратгормону, гормонів гіпофіза, щитовидної залози, надниркових і статевих залоз. Найбільш поширені патологічні зміни кісткової тканини у жінок в постменопаузальному періоді, пов'язані з недоліком естрогенів. Переважання процесів резорбції призводить до остеопенії (зниженні щільності кісток), яка прогресує і переходить в остеопороз.
Втрата кісткової тканини у жінок в постменопаузі може бути уповільнена або відвернена застосуванням гормональної терапії або біфосфонатов, які пригнічують резорбцію кісток.
За біохімічними показниками ремоделювання кісткової тканини можна оцінити патологічні процеси і спрогнозувати їх подальший перебіг.
Високі концентрації С-телопептиду і інших маркерів формування кісткової тканини свідчать про її активному ремоделірованю, що часто спостерігається у жінок в період менопаузи. Показник β-Cross Laps дозволяє контролювати ефективність проведеної антірезорбтивної терапії без інструментальних досліджень. Зміни в метаболізмі кісткової тканини і зниження рівня β-Cross Laps можна спостерігати через 3 місяці після початку лікування, в той час як денситометрична щільність кістки збільшується тільки через 12-24 місяці.
Результати тесту повинні інтерпретуватися з урахуванням даних клінічних, лабораторних та інструментальних досліджень і оцінюватися в динаміці.
Для чого призначають дослідження?
Щоб визначити вихідну активність резорбції кісткової тканини до початку терапії.
Для моніторингу терапії остеопорозу та оцінки її ефективності.
Щоб контролювати стан кісткової тканини у пацієнтів з остеопорозом, хворобою Педжета і метастазами в кістки.
Метод дослідження
Електрохемілюмінісцентний аналіз (ECLIA)
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Показники ремоделювання кісткової тканини в нормі підвищені в дитячому віці (у зв'язку з інтенсивним зростанням) і при загоєнні переломів.
Концентрація β-Cross Laps залежить від циркадних ритмів - максимальний рівень спостерігається вночі.
Результат тесту буває невідповідний при високих титрах антитіл до рутенію і стрептовідином, прийомі біотину в високих дозах, моноклональних антитіл.
При хронічній нирковій недостатності можливе помилкове підвищення бета-Crosslaps через порушення екскреції нирками.
Синоніми
В056 Маркер остеорезорбції Β-CROSS LAPS (Β-CTX)
b-CrossLaps, С-концевые телопептиды коллагена I типа, продукт деградации коллагена в результате костной резобции, С-терминальный телопептид сыворотки.
C-Telopeptide, Beta-Cross-Linked, Serum, Carboxyterminal Cross-linking Telopeptide of Bone Collagen, Collagen Cross-linked C-Telopeptide, Collagen CTX, Crosslaps, Type 1 Collagen, Beta-Cross laps, СТ, b-СTx.
Що означають результати? Референтні значення
Результати повинні оцінюватися з урахуванням показників розробці та ремоделювання кісткової тканини в динаміці.
Зниження концентрації β-Cross Laps на 25% і більше від вихідного рівня через 3-6 місяців після початку лікування свідчить про ефективність антірезорбтівной терапії.
Відсутність зміни рівня β-Cross Laps може вказувати на неефективність терапії.
Причини підвищення рівня β-Cross Laps:
остеопороз;
остеопенія;
хвороба Педжета (деформуючий остеит);
гіперпаратиреоз (гіперфункція паращитовидних залоз);
гіпертиреоз;
множинна мієлома;
метастази в кістки;
хронічна ниркова недостатність.
Референтні значення:
чол 6м-6р: 0.5 - 1.7 нг/мл. | жін 6м-6р: 0.500 - 1.800 нг/мл. |
чол 7-9: 0.522 - 1.682 нг/мл. | жін 7-9: 0.566 - 1.690 нг/мл. |
чол 10-12: 0.553 - 2.071 нг/мл. | жін 10-12: 0.503 - 2.077 нг/мл. |
чол 13-15: 0.485 - 2.468 нг/мл. | жін 13-15: 0.160 - 1.590 нг/мл. |
чол 16-17: 0.276 - 1.546 нг/мл. | жін 16-17: 0.167 - 0.963 нг/мл. |
чол 18-29: 0.087 - 1.200 нг/мл. | жін 18-39: 0.060 - 0.650 нг/мл. |
чол 30-39: 0.070 - 0.780 нг/мл. | жін 40-49: 0.40 - 0.465 нг/мл. |
чол 40-49: 0.060 - 0.700 нг/мл. | жін 50-120: 0.104 - 1.008 нг/мл. |
чол 50-69: 0.040 - 0.840 нг/мл. | |
чол 70-120: 0.052 - 0.847 нг/мл. | |
Хто призначає дослідження?
Терапевт, геронтолог, ендокринолог, ревматолог, ортопед.