Паратиреоїдний гормон (ПТГ) виробляється паращитовидними залозами, розташованими попарно на задній поверхні кожної з часток щитовидної залози. Інтактний ПТГ (цільна молекула гормону) складається з 84 амінокислот, має короткий період напіввиведення (близько чотирьох хвилин) і є головною біологічно активну форму гормону. У його N- і C-термінальних фрагментів період існування більш тривалий, їх активність і метаболізм вивчаються.
ПТГ грає важливу роль в регуляції фосфорно-кальцієвого обміну і забезпечує підтримку стабільної концентрації кальцію і фосфору в позаклітинній рідині. Рівень ПТГ тісно пов'язаний з кількістю кальцію, вітаміну D, фосфору, кальцію, магнію в організмі, регуляція його секреції здійснюється за принципом зворотного зв'язку. При зниженні концентрації кальцію в крові (гіпокальціємії) виділення ПТГ паращитовидними залозами посилюється, а при підвищенні (гіперкальціємії) - навпаки, знижується. Дані механізми спрямовані на підтримання стабільного рівня кальцію в крові. Підвищення ПТГ сприяє активації остеокластів, резорбції кісткової тканини і вивільнення кальцію з кісток, підсилює всмоктування кальцію з кишечника, затримує виділення кальцію нирками і пригнічує зворотну реабсорбцію фосфору. Антагоністом ПТГ є гормон кальцитонін, що секретується С-клітинами щитовидної залози. У нормі при досягненні нормальної концентрації кальцію в крові продукція ПТГ знижується.
При патології і надмірному синтезі ПТГ (гіперпаратиреозі) розвивається гіперкальціємія, гіперфосфатурія, генералізований остеопороз, кальцифікація судин, ураження слизової шлунково-кишкового тракту. Недостатня секреція ПТГ (гіпопаратиреоз) супроводжується гіпокальціємією і гіперфосфатемією, може призвести до судом, тетанії.
Важливо одночасно оцінювати рівень вільного, або іонізованого, кальцію в крові і ПТГ з урахуванням клінічних проявів і результатів інших лабораторних та інструментальних досліджень, це дозволяє провести диференціальну діагностику дуже схожих патологічних станів і розробити правильну тактику лікування.
Для чого призначають дослідження?
- Для оцінки функції паращитовидних залоз.
- Щоб з'ясувати причини гіпо- або гіперкальціємії, порушень кальцієвого обміну.
- Для диференціальної діагностики первинного, вторинного і третинного гіперпаратиреозу.
- Для діагностики гипопаратиреоза.
- Для моніторингу пацієнтів з хронічним порушенням обміну кальцію.
- Щоб оцінити ефективність лікування патології паращитовидних залоз і їх оперативного видалення при новоутвореннях.
Метод дослідження
Хемілюмінесцентний імуноаналіз
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись. Кров для аналізу рекомендується брати близько 8 години ранку, коли рівень ПТГ у крові мінімальний.
Що може впливати на результат?
- Вживання молока до дослідження може призвести до зниження показника ПТГ.
- Підвищення ПТГ спостерігається в період вагітності і лактації.
- Хибне зниження ПТГ відзначається при хворобі Бернетта.
- Введення радіоізотопних препаратів за тиждень до дослідження спотворює результат тесту.
- Лікарські препарати, що підвищують рівень ПТГ у крові: фосфати, діуретики, стероїди, тіазидні або протисудомні препарати.
- Знижують рівень ПТГ блокатори H2-гістамінових рецепторів, бета-адреноблокатори.
- Рівень ПТГ схильний циркадного ритму і в нормі змінюється протягом дня, досягаючи максимуму до 14-16 години і базального значення до 8 години ранку.
Синоніми
- Паратгормон (ПТГ)
- Паратгормон, паратирин, ПТГ.
- Parathyroid hormone, intact PTH, parathormone, parathyrin.
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня ПТГ:
- Гіпокальціємія (при нормальній функції паращитовидних залоз рівень ПТГ підвищується з метою мобілізації кальцію з депо і підвищення його абсорбції).
- Первинний гіперпаратиреоз (супроводжується підвищенням рівня кальцію і кальцитоніну, рівень фосфору в крові нормальний або знижений): гіперплазія паращитовидних залоз, аденома або рак паращитовидних залоз.
- Вторинний гіперпаратиреоз (концентрація кальцію в крові нормальна або знижена, рівень кальцитоніну знижений): хронічна ниркова недостатність, дефіцит вітаміну D і кальцію, синдром мальабсорбції.
- Третинний гіперпаратиреоз (автономно функціонуюча аденома паращитовидної залози при тривалому вторинному гиперпаратиреозе).
- Псевдогіпопаратиреоз (синдром Олбрайта, спадкова остеодистрофія) - резистентність тканин до дії ПТГ.
- Множинна ендокринна неоплазія (МЕН-синдром).
- Синдром Золлінгера - Еллісона.
- Хронічна ниркова недостатність.
- Ниркова гіперкальціурія.
- Рахіт.
- Ектопічна продукція ПТГ (наприклад, при раку нирки, рак легенів).
- Метастази в кістках.
- Лактація.
- Вагітність.
Причини зниження рівня ПТГ:
- Гіперкальціємія (зниження ПТГ при нормальній функції паращитовидних залоз сприяє зменшенню концентрації кальцію в крові).
- Первинний гіпопаратиреоз (недостатня функція паращитовидних залоз).
- Вторинний гіпопаратиреоз (наприклад, ускладнення хірургічного лікування захворювань щитовидної залози, стан після видалення паращитовидних залоз).
- Надлишок вітамінів A і D.
- Ідіопатична гіперкальціємія.
- Аутоімунні захворювання з утворенням аутоантитіл до рецепторів кальцію.
- Хвороба Вільсона - Коновалова, гемохроматоз.
- Базедова хвороба, важка тиреотоксикоз.
- Дефіцит магнію.
- Мієломна хвороба.
- Саркоїдоз.
Референтні значення:
11.0 - 67.0 пг/мл.
Хто призначає дослідження?
Ендокринолог, терапевт, онколог, ревматолог, ортопед, травматолог.