Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) є глікопротеїновим гормоном з молекулярної масою 37,5 кДа. Він складається з двох субодиниць: неспецифічної альфа-субодинифці і специфічної бета-субодиниці. Альфа-субодиниця ХГЛ не унікальна і повністю ідентична альфа-субодиниці лютеїнізуючого, фолікулостимулюючого і тиреотропного гормонів гіпофіза. Бета-субодиниця є послідовність з 145 амінокислот. Вона на 80% гомологічна по структурі бета-ланцюга лютеїнізуючого гормону, але володіє відмінними і особливими біологічними функціями.
Синтез ХГЧ переважно здійснюється синцитіальним шаром трофобласта під час вагітності, в низьких концентраціях він виділяється в гіпофізі. Основна кількість циркулюючого ХГЧ метаболізується клітинами печінки, близько 20% виводиться з сечею. Гормон підтримує активність та існування жовтого тіла, приймаючи цю роль від лютеїнізуючого гормону через 6-8 днів після овуляції. Він є основним гормоном ранньої вагітності і стимулює розвиток трофобласта. У нормі при вагітності в період між 2-м і 5-м тижнем кількість бета-ХГЧ подвоюється кожні 1,5 доби. При багатоплідній вагітності вона збільшується пропорційно числу плодів. Максимуму рівень ХГЧ досягає на 10-11-й тиждень, а потім поступово знижується. Крім того, ХГЧ стимулює продукцію естрогенів і слабких андрогенів клітинами яєчників і сприяє розвитку функціональної активності самого хоріона, а в подальшому і плаценти, яка утворюється в результаті дозрівання і розростання хоріональной тканини. У чоловіків ХГЧ стимулює вироблення тестостерону в яєчках.
Існує кілька варіантів, або ізоформ, ХГЧ, в число яких входить бета-ХГЧ вільний, чи непов'язаний. Визначення даного показника застосовується в діагностиці трофобластних захворювань, деяких пухлин, патологій вагітності. Підвищення концентрації вільного бета-ХГЧ у вагітних жінок в першому триместрі вагітності може свідчити про наявність ризику розвитку трисомії по 21-й хромосомі (синдром Дауна) у плода. Зростає ризик розвитку та інших анеуплоїдій плода - станів, при яких клітини організму містять змінене число хромосом, що не кратне нормальному гаплоїдному набору. При цьому визначення даного показника входить в діагностичний скринінг хромосомних аномалій плода в перший і другий триместр вагітності. Поряд з виявленням вільної бета-субодиниці ХГЛ рекомендується визначення рівня асоційованого з вагітністю протеїну-А плазми (PAPP-A) та альфа-фетопротеїну (альфа-ФП). Зниження концентрації гормону може свідчити про розвиток інших хромосомних аномалій у плода, зокрема синдрому Едвардса, трисомії по 18-й хромосомі.
Визначення концентрації бета-субодиниці ХГЛ використовується в діагностиці та моніторингу перебігу захворювань трофобласта у жінок: хоріокарцінома, трофобластична пухлина в матці. Відзначається підвищення даного показника при раку грудей у жінок. У чоловіків концентрації гормону можуть бути ознакою наявності тестикулярних пухлин, наприклад тератоми яєчка, раку яєчка. Також зростання концентрації бета-субодиниці ХГЛ може бути асоційоване з наявністю пухлинного процесу іншої локалізації, але супроводжується підвищеною продукцією ХГЧ. При цьому результат дослідження рівня даного маркера дозволяє оцінити дію хіміотерапевтичного лікування на пухлинні клітини.
Для чого призначають дослідження?
Для пренатального скринінгу в перший і другий триместр вагітності з метою діагностики ризику розвитку хромосомних аномалій плода;
Для діагностики та моніторингу перебігу захворювань трофобласта;
Для діагностики ризику розвитку і наявності тестикулярних пухлин;
Для діагностики злоякісних новоутворень, які продукують ХГЧ;
Для оцінки дії специфічного лікування проти пухлинних новоутворень.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA)
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Важливо: в зазначений лікарем термін вагітності.
Що може впливати на результат?
Синоніми
Хоріонічний гонадотропін вільний
Свободная бета-субъединица хорионического гонадотропина; бета-ХГЧ свободный; β-ХГЧ свободный
Human Chorionic Gonadotropin, free beta-subunit; hCG, free β-subunit; free β-hCG; hCGβ free
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення:
Підвищений ризик розвитку трисомії по 21-й хромосомі (синдром Дауна) в перший триместр вагітності;
Підвищений ризик розвитку анеуплоїдій плода в перший і другий триместр вагітності;
Хоріокарцинома;
Трофобластична пухлина в матці;
Рак яєчка;
Тератома яєчка;
Рак грудей.
Причини зниження:
Референтні значення:
Вагітні:
8т.в. (8+0 - 8+6) - 35.35 - 141.4 (медіана 70.7) МО/л.
9т.в. (9+0 - 9+6) - 37.75 - 151.0 (медіана 75.5) МО/л.
10т.в. (10+0 - 10+6) - 28.65 - 114.6 (медіана 57.3) МО/л.
11т.в. (11+0 - 11+6) - 21.4 - 85.6 (медіана 42.8) МО/л.
12т.в. (12+0 - 12+6) - 17.25 - 69.0 (медіана 34.5) МО/л.
13т.в. (13+0 - 13+6) - 14.75 - 59.0 (медіана 29.5) МО/л.
МОМ free βhCG: 0.5 - 2.
Хто призначає дослідження?
Акушер-гінеколог, онколог, уролог, терапевт, лікар загальної практики.