Асоційований з вагітністю протеїн А плазми (PAPP-A) відноситься до цинковмісних ферментів (залізопротеінази). Під час вагітності він у великих кількостях виробляється фібробластами в зовнішньому шарі плаценти і децидуальної оболонки і виявляється в материнському кровотоці у вигляді високомолекулярної білкової фракції.
Фермент PAPP-A відщеплює від інсуліноподібного фактору росту білкові фрагменти і підвищує його біологічну активність, завдяки цьому забезпечується повноцінний ріст і розвиток плаценти. Крім того, він здатний інактивувати деякі ферменти в крові (трипсин, еластазу, плазмін) і модулювати імунну відповідь материнського організму. Його вміст у крові збільшується з прогресуванням вагітності. Він істотно не залежить від таких параметрів, як стать і маса дитини. Тільки в період інтенсивного формування плаценти (7-14-й тиждень вагітності) відзначається сильний взаємозв'язок між рівнем РАРР-А та концентрацією естрадіолу. Після пологів РАРР-А швидко знижується протягом декількох днів.
При хромосомній аномалії з вадами розвитку плода концентрація PAPP-A в крові значно зменшується з 8-го по 14-й тижні вагітності. Найбільш різке зниження відзначається при трисоміях по 21-й, 18-й і 13-й хромосомах. При синдромі Дауна показник PAPP-A на порядок нижче, ніж при нормі. Ще більш різко рівень РАРР-А в сироватці крові матері падає при наявності у плода генетичної патології з множинними вадами розвитку - синдромі Корнелії де Ланге.
Тест призначається в комбінації з визначенням бета-субодиниці хоріонічного гонадотропіну і дослідженням товщини комірного простору методом УЗД. Дане комплексне обстеження рекомендовано проводити для скринінгу синдрому Дауна та інших хромосомних аномалій плода в першому триместрі вагітності (на 10-13-му тижнях). Окреме визначення PAPP-A найбільш інформативно на 8-9-му тижнях. Після 14 тижнів вагітності цінність даного показника в якості маркера ризику хромосомних аномалій втрачається, так як рівень відповідає нормі навіть при патології.
Низький вміст PAPP-A в першому триместрі вказує на підвищений ризик розвитку ускладнень вагітності.
На підставі результатів даного тесту приймається рішення про доцільність призначення додаткових методів обстеження плода. При цьому рівень PAPP-A не може служити критерієм постановки діагнозу. При нормальних вагітностях результат тесту може бути хибнопозитивним у 5%, а хромосомні аномалії плода виявляють тільки у 2-3% вагітних зі зниженим рівнем PAPP-A. У США завдяки застосуванню даного тесту в першому триместрі вагітності виявляють близько 85% випадків синдрому Дауна і 95% синдрому Едвардса. При позитивному результаті необхідні додаткові обстеження, в тому числі пункція хоріона, амніоцентез з генетичним дослідженням отриманого матеріалу.
У мінімальній кількості білок PAPP-A можна виявити у чоловіків і невагітних жінок. Підвищення PAPP-A реєструється після пошкодження атеросклеротичних бляшок при гострому коронарному синдромі, нестабільній стенокардії. Даний білок активно досліджується в якості маркера прогнозу ішемічної хвороби серця, але широкого поширення в кардіологічних лабораторних аналізах поки не отримав.
Для чого призначають дослідження?
Для скринінгу на ймовірні хромосомні аномалії у плода.
Щоб оцінити загрозу передчасного переривання вагітності або викидня, спрогнозувати перебіг вагітності.
Метод дослідження
Електрохемілюмінесцентний імуноаналіз (CLIA)
Біоматеріал дослідження
Кров (сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин.
За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!). Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії.
За годину перед забором крові не можна палити.
У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води.
Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Важливо: в зазначений лікарем термін вагітності.
Референтні межі тільки для 10-13 тижнів вагітності.
Що може впливати на результат?
При багатоплідній вагітності збільшується вміст PAPP-A в крові матері і оцінити ймовірність наявності хромосомних аномалій складно.
При неправильному визначенні гестаційного віку плода результат може бути помилково підвищений або знижений.
Синоніми
Протеїн А-плазми, асоційований з вагітністю
Ассоциированный с беременностью протеин А плазмы
Pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A), pappalysin 1
Що означають результати? Референтні значення
Причини підвищення рівня асоційованого з вагітністю протеїну А плазми (PAPP-A):
Причини зниження рівня асоційованого з вагітністю протеїну А плазми (PAPP-A):
синдром Дауна - трисомія по 21-й хромосомі (розумова відсталість, вроджена вада серця, характерні риси обличчя та інші аномалії);
синдром Едвардса - трисомія по 18-й хромосомі (глибока розумова відсталість, пороки серця, аномалії будови черепа, низьке розташування вух, дисплазія стоп та інші аномалії);
синдром Патау - трисомія по 13-й хромосомі (ущелина верхньої губи та піднебіння, полідактилія - зайві пальці на руках або ногах, недорозвинення зовнішніх статевих органів, мікроцефалія - зменшені розміри черепа і головного мозку, мікрофтальмія - недорозвинення очей, та інші аномалії);
синдром Корнелії де Ланге - генетичне захворювання з множинними вродженими вадами (затримка росту і розвитку, розумова відсталість, мікроцефалія, порушення зору, розщеплення твердого піднебіння і інші аномалії);
загроза викидня і раннього переривання вагітності;
фетоплацентарна недостатність;
гіпотрофія плода (недостатня маса внаслідок порушення харчування).
Референтні значення:
Вагітні:
8т.в. (8+0 - 8+6) - 0.144 - 0.578 (медіана 0.289);
9т.в. (9+0 - 9+6) - 0.290 - 1.160 (медіана 0.580);
10т.в. (10+0 - 10+6) - 0.572 - 2.288 (медіана 1.144);
11т.в. (11+0 - 11+6) - 0.823 - 3.294 (медіана 1.647);
12т.в. (12+0 - 12+6) - 1.332 - 5.328 (медіана 2.664);
13т.в. (13+0 - 13+6) - 2.174 - 8.698 (медіана 4.349).
МОМ РАРР-А: 0.5 – 2.
Хто призначає дослідження?
Акушер-гінеколог, медичний генетик.