Фактор некрозу пухлини (α-тумор-некротичний фактор, ФНП, α-ТNF) \ N **
Фактор некрозу пухлини відноситься до класу цитокінів – білків, які виробляються різними клітинами імунної системи для регулювання комплексу міжклітинних взаємодій при імунній відповіді. Назва білка відображає лише один із його біологічних ефектів, виявлений у дослідах на мишах, після яких і був відкритий ФНП. Однак роль цього цитокіну не обмежується руйнуванням пухлинних клітин - крім цього, ФНП бере ключову участь у регуляції імунної відповіді.
Основні клітини, які продукують фактор некрозу пухлини, це активовані моноцити та макрофаги. Також ФНП може виділятися гранулоцитами периферичної крові, природними кілерами та Т-лімфоцитами. Головними стимуляторами секреції фактора некрозу пухлини є віруси, мікроорганізми та продукти їхнього метаболізму (наприклад, ліпополісахариди грамнегативних бактерій). Крім того, роль стимуляторів можуть виконувати й інші цитокіни, що виробляються імунними клітинами: інтерлейкіни, колонієстимулюючі фактори, інтерферони.
Основні біологічні ефекти фактора некрозу пухлини:
цитотоксична активність - ФНП обумовлює геморагічний некроз пухлинних клітин, а також викликає загибель клітин, уражених вірусами;
виявляє імуномодулюючу дію – активує гранулоцити, макрофаги, гепатоцити (підсилюється продукція білків гострої фази), стимулює синтез інших прозапальних цитокінів;
стимулює проліферацію та диференціювання нейтрофілів, Т- та В-лімфоцитів, посилює надходження їх з кісткового мозку в кров та міграцію у вогнище запалення.
Виразність біологічних ефектів ФНП залежить від його концентрації. Так, у низьких концентраціях він діє переважно в місці виробітку, опосередковуючи локальні імунозапальні процеси. Однак у високих концентраціях він може призводити до гіперактивації цитокінів та втрати контролю організмом за запаленням та імунними реакціями.
Чинник некрозу пухлини грає основну роль розвитку деяких критичних станів. У початкових стадіях розвитку синдрому системної запальної реакції (SIRS) та сепсису відбувається збільшення концентрації ФНП у крові (під впливом бактеріальних ендотоксинів). В даний час вважається, що високі концентрації ФНП на тлі важкої інфекції та сепсису призводять до розвитку септичного шоку. ФНП здатний втручатися у процеси обміну жирів та вуглеводів і викликати у пацієнтів з пухлинами та тривалими інфекційними захворюваннями виснаження та кахексію.
Крім цитотоксичної активності проти пухлинних та інфікованих клітин, ФНП бере участь і в реакціях відторгнення трансплантованих органів та тканин. Підвищення концентрації цитокіну в крові у ранні терміни після трансплантації може побічно говорити про початок реакції відторгнення. ФНП бере участь у патогенезі багатьох аутоімунних захворювань, у тому числі ревматоїдного артриту.
Це далеко не вичерпний перелік біологічних ефектів ФНП. Проте перелічені ефекти фактора некрозу пухлини визначають основні діагностичні потреби дослідження його концентрації.
Для чого призначають дослідження?
Для визначення концентрації фактора некрозу пухлини у крові.
Метод дослідження
Імуноферментний аналіз (ELISA).
Біоматеріал дослідження
Кров (Сироватка)
Як правильно підготуватися до дослідження?
Натщесерце (8-12 годин голодування); для дітей до двох років можливе голодування протягом 2-3 годин. За добу виключити фізичні та емоційні навантаження, перегрів та переохолодження, порушення режиму сну, авіаперельоти, інструментальні методи дослідження (УЗД, рентген та ін.), фізіотерапевтичні процедури, масаж, прийом алкоголю та медикаментів (останнє – тільки за погодженням з лікарем!).
Якщо виключити прийом ліків неможливо, необхідно про це повідомити при оформленні замовлення в лабораторії. За годину перед забором крові не можна курити. У день дослідження допускається вживання невеликої кількості води. Перед маніпуляційними процедурами слід прийняти зручну позу, розслабитися та заспокоїтись.
Що може впливати на результат?
Лікування цитостатиками, імунодепресантами, кортикостероїдами.
Синоніми
Фактор некрозу пухлини (α-тумор-некротичний фактор)
ФНО-α, кахектин.
Tumor necrosis factor-alpha, TNF-α, cachectin.
Що означають результати? Референтні значення
Підвищення рівня ФНП спостерігається при тяжких інфекційних захворюваннях, сепсисі (насамперед грамнегативний) та септичному шоці; алергічних та аутоімунних захворюваннях; опіках, реакціях відторгнення трансплантату, онкологічних захворюваннях.
Зниження концентрації ФНП може бути обумовлено імунодефіцитом, у тому числі при тяжких та затяжних інфекціях як відображення виснаження захисних сил організму.
Референтні значення:
1.1- 8.1 пг/мл
Хто призначає дослідження?
Ревматолог, онколог, трансплантолог, терапевт, лікар загальної практики.